Noc spadających gwiazd

i

Autor: pixabay.com Noc spadających gwiazd

DRAKONIDY 2021 - kiedy jest noc spadających gwiazd w październiku?

2021-09-28 15:31

W październiku 2021 będziemy mieli kolejną okazję do podziwiania niesamowitych zjawisk na nocnym niebie. W tym miesiącu przypada maksimum meteorów z roju Drakonidów. Z naszego artykułu dowiecie się, kiedy wypada noc spadających gwiazd.

Drakonidy 2021 - kiedy jest noc spadających gwiazd w październiku? Takie pytanie mogą sobie zadawać wszystkie osoby zainteresowane obserwacjami nocnego nieba. Październikowa noc spadających gwiazd to jedna z dwóch w tym miesiącu okazji do podziwiania meteorów przemykających na tle gwiazd. W drugiej połowie października zobaczymy też bowiem Orionidy. Drakonidy, zwane też Giacobinidami, to  rój meteorów będących pozostałością komety 21P/Giacobini-Zinner. Aktywność roju wzrasta w latach przelotu komety w pobliżu Słońca - w 1933 i 1946 na niebie obserwowano kilkaset spadających gwiazd na minutę! W 2021 nie obejrzymy takiego spektaklu, ale rój i tak może nas zaskoczyć wieloma bolidami w ciągu godziny. Jaka jest data nocy spadających gwiazd w październiku? Kiedy wypada maksimum roju Drakonidów? Jakie miejsca są najlepsze do ich obserwacji? Informacje na ten temat znajdziecie w dalszej części artykułu.

ESKA Live: Smolasty z koncertem, jakiego jeszcze nie widzieliście!

Drakonidy 2021 - data nocy spadających gwiazd w październiku

Drakonidy to coroczny stały rój meteorów, którego aktywność wypada między 6 a 10 października. Najwięcej spadających gwiazd można zaś zobaczyć podczas maksimum roju przypadającym na 8 października.

Jak oglądać Drakonidy?

Radiant, czyli miejsce, z którego meteory zdają się wylatywać, znajduje się w "głowie" gwiazdozbioru Smoka. Wypatrywać go należy na północny zachód od gwiazdy polarnej (dyszel Małego Wozu). Przy bezchmurnej pogodzie spadające gwiazdy będą jednak widoczne na całym niebie. Na obserwację najlepiej wybrać miejsce z dala od świateł miasta. Warto też rozejrzeć się za wzniesieniami terenu, które zapewnią lepszy widok. Planując obserwacje Drakonidów, nie zapomnijcie o ciepłych ubraniach. Październikowe noce bywają bardzo zimne.

Przeczytajcie też: Spadające gwiazdy 2021 - KALENDARZ nocy meteorów

Źródło: DRAKONIDY 2021 - kiedy jest noc spadających gwiazd w październiku?