Dom Ronalda McDonalda już otwarty! Jeszcze w maju przyjmie pierwszych gości [ZDJĘCIA]

2021-05-06 20:05

Dom Ronalda McDonalda w Warszawie już otwarty! To drugie takie miejsce w Polsce. Powstało przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Już wkrótce będą mogły w nim zamieszkać rodziny małych pacjentów.

Pierwsze rodziny hospitalizowanych dzieci Dom przyjmie jeszcze w maju. Warunkiem skorzystania z gościny i opieki w fundacyjnym Domu będzie rekomendacja i skierowanie ze strony Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM. Pobyt w Domu i korzystanie z jego pełnej oferty są bezpłatne.

- Podobnie jak w domach Fundacji Ronalda McDonalda na całym świecie, rodziny dzieci długotrwale leczonych w szpitalu zyskają „Dom poza domem”. Największym kapitałem naszej uczelni i szpitali, których uniwersytet ma aż pięć, jest znakomita kadra – która rozwija medycynę, leczy chorych i kształci kolejne pokolenia studentów. W uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Żwirki i Wigury rocznie pomoc uzyskuje ponad 72 500 małych pacjentów. W naszych klinikach hospitalizowanych jest ponad 30 000 dzieci i młodzieży. Wiele z nich, a szczególnie pacjenci onkologiczni, neonatologiczni oraz dzieci po przeszczepieniach szpiku przebywają w szpitalu najdłużej. Bywa, że taki pobyt trwa nawet ponad rok. Obecność rodziny i pomoc innych dobrych ludzi jest bezcenna dla procesu zdrowienia - mówi prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czytaj także: Dom Ronalda McDonalda w Warszawie. Kto w nim zamieszka?

Komfortowe warunki dla rodzin chorych dzieci

Dom Ronalda McDonalda przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM to ponad 2000 m² przyjaznej rodzinie powierzchni użytkowej na trzech kondygnacjach. Znajduje się w nim 25 komfortowych apartamentów 2-, 3- lub 4-osobowych zapewniających rodzinom osobistą przestrzeń. W każdym pokoju znajduje się przestronna i wygodna łazienka. Dom otoczony jest ogrodem, na dachu znajduje się taras, który pozwala odpocząć w otoczeniu roślin. Do dyspozycji rodzin przygotowano dużą wspólną kuchnię i jadalnię, a także pralnię, bawialnię i bibliotekę. Koszty budowy, w tym zasadnicza część obejmująca 25 pokoi rodzinnych oraz rozbudowaną strefę wspólną, sfinansowane zostały ze środków Fundacji Ronalda McDonalda pochodzących z darowizn od firm i darczyńców indywidualnych. Warszawski Uniwersytet Medyczny użyczył Fundacji działkę budowlaną przy ul. Księcia Trojdena, na której wybudowany został Dom oraz wniósł znaczący wkład finansowy.

Priorytet dla rodzin dzieci z oddziałów onkologicznych

Z pobytu w Domu Ronalda McDonalda mogą korzystać rodzice pacjentów Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM, przy czym priorytet zakwaterowania posiadają rodziny dzieci z oddziałów onkologicznych. Miejsce to będzie służyło także adaptacji do życia po zakończeniu przez dzieci cyklu chemioterapii lub po przejściu przez nie zabiegu transplantacji szpiku.

- Współczesne agresywne terapie chorób nowotworowych z jednej strony oferują dzieciom wyleczenie, ale z drugiej strony wymagają okresu adaptacji do życia w środowisku bez natychmiastowej specjalistycznej pomocy lekarskiej i pielęgniarskiej. Wymaga to stworzenia pośredniego ogniwa między pobytem w klinice onkologicznej a normalnym środowiskiem domowym, przedszkolnym i szkolnym. Obecne systemy ochrony zdrowia często nie przewidują istnienia takiego ogniwa i Domy Ronalda McDonalda mają za zadanie wypełnić tę lukę. Są przeznaczone dla chorych, którzy już zakończyli cykl chemioterapii lub otrzymali przeszczepienie szpiku, ale jeszcze są zagrożeni wczesnymi powikłaniami i mogą wymagać szybkiej specjalistycznej pomocy niedostępnej w potrzebnym czasie w pobliżu miejsca zamieszkania.

W tych domach dzieci przebywają z jednym z rodziców i przechodzą wstępny okres rekonwalescencji, aby po jego zakończeniu wrócić do swojego naturalnego środowiska. Jeśli na skutek choroby i leczenia powstały trwałe upośledzenia, to w trakcie pobytu w Domu Ronalda McDonalda rodzice nabywają umiejętności pomocy dzieciom w oswojeniu się z tą sytuacją, a także jej technicznej obsługi. Wszystko po to, aby tym najciężej dotkniętym przez los młodym ludziom przywrócić możliwość normalnego życia i ich samych przywrócić społeczeństwu – mówi prof. Wiesław W. Jędrzejczak.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Co to za miasto? Trzy wskazówki muszą ci wystarczyć

Pytanie 1 z 12
Manufaktura, "Mały Oświęcim", O.S.T.R:

Pierwszy na świecie Dom ze strefą przedszkolną

Warszawski Dom posiada także – jako pierwszy na świecie – strefę o funkcjach przedszkolnych WUMIK, która powstała z inicjatywy i dzięki zaangażowaniu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. WUMIK, z blisko 300 m2 powierzchni użytkowej, na co dzień służący dzieciom pracowników i studentów uniwersytetu, będzie również oferował opiekę zdrowemu rodzeństwu małych pacjentów, kiedy mama i tata będą zajmowali się siostrą lub bratem w szpitalu. Znajdą się w nim dwie sale, każda o powierzchni ok. 56 m² z łazienkami dziecięcymi, a także własny, ogrodzony, wyposażony w atestowany sprzęt plac zabaw o powierzchni 158 m². Obecnie trwają prace organizacyjne i formalne związane z uruchomieniem strefy przedszkolnej.

Wirtualny spacer po Domu Ronalda McDonalda możesz odbyć >>TUTAJ<<

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Raport z anteny 06.05
Źródło: Dom Ronalda McDonalda już otwarty! Jeszcze w maju przyjmie pierwszych gości [ZDJĘCIA]