Dlaczego wyją syreny w Warszawie 19.04.2021? WYJAŚNIAMY

i

Autor: Cathy Stanley-Erickson flickr.com Syreny alarmowe

Dlaczego wyją syreny w Warszawie 19.04.2021? WYJAŚNIAMY

2021-04-19 8:49

Na poniedziałek 19 kwietnia zaplanowano w Warszawie włączenie syren wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania. Dlaczego zdecydowano się uruchomić ten sygnał? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule.

Dlaczego wyją syreny w Warszawie 19.04.2021? Takie pytanie może dziś sobie zadawać wiele osób mieszkających w Stolicy. Włączenie syren wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania zaplanowano na godzinę 12:00 w poniedziałek 19 kwietnia. Sygnał służy przede wszystkim informowaniu ludności o zagrożeniach, lecz w niektórych wypadkach syreny zostają włączone z innych powodów. Tak jest właśnie w tym przypadku. Dźwięk syren alarmowych w Warszawie 19 kwietnia związany jest z rocznicą jednego z najważniejszych wydarzeń z historii miasta stołecznego i całej Polski. Dokładnie 78 lat temu na terenie warszawskiego getta wybuchło zbrojne powstanie ludności żydowskiej zgromadzonej tam przez hitlerowskich okupantów.

Pierwsza wiosenna burza nad Warszawą

Syreny w Warszawie 19 kwietnia

O uruchomieniu syren alarmowych 19 kwietnia zadecydował wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. W rozmowie z Polska Agencją Prasową powiedział: W ten sposób chcemy upamiętnić Bohaterów i zwrócić uwagę mieszkańców na to wydarzenie. Ustalono, że syreny w Warszawie 19 kwietnia brzmieć będą równo przez minutę.

78 rocznica powstania w getcie warszawskim

Powstanie na terenie warszawskiego getta wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało do do 16 maja. Główne uroczystości rocznicy powstania w warszawskim getcie tradycyjnie odbywają się pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Tak jest i tym razem. Pomnik znajduje się przy ul. Zamenhofa i al. Ireny Sendlerowej, nieopodal Muzeum Polin. W tym roku uroczystości pod pomnikiem odbywać się będą w reżimie sanitarnym. Będą jednak transmitowane online 19 kwietnia o godzinie 12:00. Pełen program obchodów znajdziecie na stronie Muzeum Polin.

Źródło: Dlaczego wyją syreny w Warszawie 19.04.2021? WYJAŚNIAMY