Dlaczego czekolada jest taaaaka pyszna? Jest na to teoria

i

Autor: YouTube / Pixabay

Dlaczego czekolada jest taaaaka pyszna? Jest na to teoria

2023-03-21 15:45

Ta właściwość czekolady nie wymaga specjalnego potwierdzenia. Czekolada rozumie, nie ocenia i jest jednym z tych silnie uzależniających substancji psychoaktywnych, która jest powszechnie dostępna i bezpieczna. No, oczywiście jeśli zapomnimy o cukrze i kaloriach. Słodyczy jest przecież wiele, czemu właśnie ten ma tak wysokie miejsce w hierarchii? Naukowcy postanowili to wytłumaczyć.

Chcielibyśmy uczestniczyć w tych badaniach, bo zakładamy, że analiza materiału źródłowego musiała być fantastycznym doświadczeniem. Pierwszym składnikiem naszej odpowiedzi jest oczywiście tłuszcz. To właśnie on jest nośnikiem smaku w większości potraw. Pierwszy kontakt z językiem i to wspaniałe wrażenie rozlewające się po ustach: to jego zasługa.

Wpływa on także na konsystencję czekolady, która wedle raportu badaczy z University of Leeds jest równie ważna co smak. Fakt, że słodycz ten jest najpierw twardy, a potem dosłownie rozpływa się w ustach.

- Badanie nawilżenia pozwoliło nam poznać mechanikę tego jak działa odczuwanie jedzenia – mówi Anwesha Sarkar z zespołu stojącego za badaniami – korzystając z takich badań można tworzyć nowe potrawy, o lepszym smaku, konsystencji i jednocześnie zdrowe. Jeśli czekolada ma od 5% do 50% tłuszczu będzie tworzyła na języku małe kropelki i to one odpowiadają za to wyjątkowe uczucie. Jednak do tej pory nie badano tego jak umiejscowienie tłuszczu wpływa na smak. Otóż warstwa tłuszczu powinna być na zewnątrz masy kakaowej.

Badania zostały opublikowane przez ACS Applied Materials and Interface. Samego smaku naukowcy nie rozłożyli na czynniki pierwsze, skupili się na teksturze potrawy, która wydaje się mieć kluczowe znaczenie dla naszego jej odbioru, nawet jeśli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawy.

Naukowcy przyjrzeli się dokładnie procesom fizycznym, które zachodzą w potrawie gdy trafia na język oraz interakcję z nią choćby naszej śliny. Gdy czekolada ląduje na naszych językach, uwalnia tłuszcz, który osadza się na języku i w ustach. To odpowiada za uczucie delikatności, miękkości i smaku, które utrzymuje się w ustach, nawet chwilę po zjedzeniu słodyczy.

Badania przynoszą także nadzieję wszystkim, którzy nie lubią ciemnej czekolady, która jest znacznie zdrowsza. Wyciągnięte z analiz wnioski można wykorzystać do tego wy poprawić jej smak bez wielkiej ingerencji w skład i nie tracąc pozytywnych walorów oszukać nasze podniebienie.

Najlepiej miłość do czekolady wyśpiewały dziewczyny z Babymetal!

Nie obchodzi nas Eurowizja. Blind Channel dla Eski Rock