Cmentarz żydowski

i

Autor: pixabay.com Cmentarz żydowski

Czekał na pogrzeb 78 lat - jego szczątki odkryto podczas remontu jednego z budynków

2021-09-15 15:25

II Wojna Światowa wciąż przypomina o sobie w Warszawie. Niedawno urządzono godny pochówek jednej z ofiar okupacji. Jej szczątki czekały na to aż 78 lat, a odkryto je podczas prac remontowych. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule.

Warszawa to miasto, które w szczególny sposób doświadczyło II Wojny Światowej. Niemal doszczętnie zrównana z ziemią w 1944 roku, cierpiała wcześniej głód i terror. Szczególnie okrutnie okupanci traktowali ludność żydowską, którą zgromadzono na terenie getta. W kwietniu 1941 roku na jego obszarze przebywało około 450 tys. mieszkańców i mieszkanek stolicy! Ogromna ich liczba nie przetrwała okresu okupacji. Ziemia na terenie byłego Getta Warszawskiego wciąż skrywa szczątki ofiar wojny. W lipcu 2021 podczas prac remontowych odkryto kości jednej z osób, która nie przetrwała tamtych okrutnych czasów. Dopiero teraz zapewniono jej godny pochówek

Walka modliszki z szerszeniem. Nagranie Wigierskiego Parku Narodowego

Muranów - dzielnica na gruzach dawnych budynków

Szczątki odkryto podczas prac remontowych budynku na ulicy Miłej na warszawskim Muranowie. Dzielnica w dużej mierze powstawała na gruzach budynków zniszczonych podczas wojny, dlatego pod ich piwnicami spoczywa zapewne wiele szczątków bezimiennych ofiar. Tak było w przypadku kości na Miłej. Jak donosi serwis Wawalove, odkryto je podczas prac remontowych prowadzonych w piwnicy budynku.

Kości spoczęły na cmentarzu żydowskim

Po 78 od likwidacji i zniszczenia getta, szczątki doczekały się godnego pochówku. We wtorek, 14 września, złożono je na Cmentarzu Żydowskim. W uroczystości brał udział między innymi naczelny rabin Polski Michael Schudrich, członkowie warszawskiej gminy żydowskiej oraz przedstawiciele ambasady Izraela.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Czekał na pogrzeb 78 lat - jego szczątki odkryto podczas remontu jednego z budynków