Cmentarz żydowski

i

Autor: pixabay.com Cmentarz żydowski

Czekał na pogrzeb 78 lat - jego szczątki odkryto podczas remontu jednego z budynków

2021-09-15 15:25

II Wojna Światowa wciąż przypomina o sobie w Warszawie. Niedawno urządzono godny pochówek jednej z ofiar okupacji. Jej szczątki czekały na to aż 78 lat, a odkryto je podczas prac remontowych. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule.

Warszawa to miasto, które w szczególny sposób doświadczyło II Wojny Światowej. Niemal doszczętnie zrównana z ziemią w 1944 roku, cierpiała wcześniej głód i terror. Szczególnie okrutnie okupanci traktowali ludność żydowską, którą zgromadzono na terenie getta. W kwietniu 1941 roku na jego obszarze przebywało około 450 tys. mieszkańców i mieszkanek stolicy! Ogromna ich liczba nie przetrwała okresu okupacji. Ziemia na terenie byłego Getta Warszawskiego wciąż skrywa szczątki ofiar wojny. W lipcu 2021 podczas prac remontowych odkryto kości jednej z osób, która nie przetrwała tamtych okrutnych czasów. Dopiero teraz zapewniono jej godny pochówek

Walka modliszki z szerszeniem. Nagranie Wigierskiego Parku Narodowego

Muranów - dzielnica na gruzach dawnych budynków

Szczątki odkryto podczas prac remontowych budynku na ulicy Miłej na warszawskim Muranowie. Dzielnica w dużej mierze powstawała na gruzach budynków zniszczonych podczas wojny, dlatego pod ich piwnicami spoczywa zapewne wiele szczątków bezimiennych ofiar. Tak było w przypadku kości na Miłej. Jak donosi serwis Wawalove, odkryto je podczas prac remontowych prowadzonych w piwnicy budynku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Kości spoczęły na cmentarzu żydowskim

Po 78 od likwidacji i zniszczenia getta, szczątki doczekały się godnego pochówku. We wtorek, 14 września, złożono je na Cmentarzu Żydowskim. W uroczystości brał udział między innymi naczelny rabin Polski Michael Schudrich, członkowie warszawskiej gminy żydowskiej oraz przedstawiciele ambasady Izraela.

Źródło: Czekał na pogrzeb 78 lat - jego szczątki odkryto podczas remontu jednego z budynków