zdjęcia

CPN w Warszawie. To ostatnia taka stacja paliw w Polsce

2024-06-26 15:10

CPN, czyli Centrala Produktów Naftowych, zamieniła się w 1999 roku w PKN Orlen. W PRL było to prężnie działające przedsiębiorstwo, w szczytowym momencie charakterystyczne pomarańczowe logo CPN widniało nad 1400 stacjami w Polsce, na które paliwo dostarczało 600 cystern. Ostatni CPN wciąż działa, jako pamiątka minionej epoki. Znajduje się przy ul. Markowskiej na warszawskiej Pradze.

Spis treści

  1. Ostatni CPN w Polsce działa w Warszawie
  2. Centrala Produktów Naftowych - historia

Ostatni CPN w Polsce działa w Warszawie

Stacja paliw przy ul. Markowskiej 15 na Starej Pradze (w bliskim sąsiedztwie Konesera) działa pod szyldem CPN, ale to tak naprawdę Orlen. Logo CPN powróciło na tę stację w 2018 roku. - Marka CPN wciąż żyje w świadomości Polaków, którzy traktują ją z dużym sentymentem. Reaktywując markę, chcemy naszym klientom dać okazję do tego, by mogli bezpośrednio obcować z dziedzictwem nierozerwalnie związanym z historią Polski i rodzimej motoryzacji - mówił Marcin Stefaniak, ówczesny dyrektor biura promocji i reklamy PKN Orlen.

CPN przy Markowskiej jest otwarty w godz. 6-22. Przy stacji działa mały sklep, okna wyklejone są archiwalnym zdjęciami CPN-u.

Centrala Produktów Naftowych - historia

Centrala Produktów Naftowych powstała w 1944 roku. CPN w kompleksowy sposób zajmował się paliwami - magazynowaniem, transportem i dystrybucją. W szczytowym okresie CPN miał 1400 stacji paliw (Orlen posiada aktualnie ok. 1900 stacji w Polsce) oraz flotą blisko 600 cystern. W 1981 działały w kraju 43 laboratoria paliwowe, zatrudniające 160 osób, ogółem w CPN zatrudnionych było ok. 14 tys. osób.

Biało-pomarańczowe logo przedstawiające stylizowane litery CPN zostało opracowane w latach 60. przez artystę plastyka Ryszarda Bojara, jest uznawane za jedno z najlepszych w historii polskiego wzornictwa.

W 1998 roku Rada Ministrów zdecydowała o utworzeniu Polskiego Koncernu Naftowego SA. Powstał on w wyniku połączenia Centrali Produktów Naftowych CPN SA oraz Petrochemii Płock SA. 3 kwietnia 2000 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło decyzję o nadaniu spółce nazwy handlowej Orlen.

Nazwa CPN wciąż jest potocznie używana do określania stacji paliw działających pod różnym markami.

Quiz motoryzacyjny. Rozpoznaj markę samochodu po krótkim opisie
Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: 4 koła w logo to:
Tak policja kontroluje odległość między pojazdami
Listen on Spreaker. Źródło: CPN w Warszawie. To ostatnia taka stacja paliw w Polsce