Co za pomysłowość! Pumy nauczyły się podstaw rolnictwa, by wabić ofiary

i

Autor: Pixabay

Co za pomysłowość! Pumy nauczyły się podstaw rolnictwa, by wabić ofiary

2023-03-31 12:31

Wiemy, że dzikie zwierzęta potrafią być naprawdę sprytne, ale to jest po prostu niesamowite. Obserwujący amerykańskie pumy naukowcy zauważyli, że zwierzęta te świadomie wykorzystują szczątki swoich ofiar od tego by poprawiać wegetację roślin na terenach łowieckich. Tym samym zwabiają do siebie więcej zwierzyny.

Każdy opiekun kota wie doskonale, że jego zwierzak jest najmądrzejszy na świecie i koniec. Jednak fakt, że jego dzicy krewniacy nauczyli się, że zostawią rozkładające się zwłoki w odpowiednim miejscu, to wyrośnie na nich więcej roślin, a wtedy przyjdzie je jeść ich potencjalny obiad – to dopiero robi wrażenie. Odkrycia dokonano na podstawie obserwacji 12 osobników zamieszkujących park Yellowstone.

Drapieżnikom założono obroże z nadajnikami (oczywiście nie krzywdząc ich w żaden sposób) i monitorowano aktywność. Zwierzęta rocznie, według obliczeń naukowców, „produkowały” łącznie około 100 tysięcy kilogramów padliny. Dzięki nadajnikom badacze zlokalizowali ulubione tereny łowieckie pum i pobrali ponad 1000 próbek w najbliższym otoczeniu 172 miejsc polowań.

Właśnie na tej podstawie udało się ustalić, że zwierzęta te przenoszą szczątki swoich ofiar już po posiłku w konkretne miejsce, które naukowcy nazwali „ogrodami”. Tam pozostawiają je, by w ramach rozkładu użyźniały glebę. Dzięki temu taki „ogród” wzrasta bujniej i przyciąga uwagę innych roślinożernych. A puma spokojnie ostrzy sobie pazurki na mięsny obiad.

Nie obchodzi nas Eurowizja. Blind Channel dla Eski Rock