Znicz olimpijski

i

Autor: PAP / EPA / FAZRY ISMAIL Znicz olimpijski

CEREMONIA ZAMKNIECIA Igrzysk: godzina wydarzenia, klasyfikacja medalowa, kto wniesie flagę Polski? To musicie wiedzieć!

2021-08-08 12:33

Czas na zakończenie i podsumowanie Olimpiady 2020. Ceremonię zamknięcia Igrzysk w Tokio wyznaczono na 8 sierpnia. Reprezentacje z wywalczonymi medalami wracają do swoich krajów. Polska może być dumna ze swoich zawodników i zawodniczek. Były to dla nas najlepsze igrzyska od lat!

Ceremonia zamknięcia Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 to okazja do podsumowania zmagań sportowców i sportsmenek z całego świata. W olimpiadzie brało udział około 11 tysięcy zawodniczek i zawodników z ponad 200 krajów. Wszyscy rywalizowali w 33 dyscyplinach podzielonych na 339 konkurencji. Polskę reprezentowało 211 osób. Możemy być z nich dumni! Nasz kraj kończy bowiem Igrzyska w Tokio z wynikiem najlepszym od lat! Szczególnie dobrze spisała się nasza załoga lekkoatletyczna, która przywiozła z Olimpiady 2020 9 medali. Co zaś do samej ceremonii zamknięcia - podobnie, jak otwarcie, jest ona wielkim spektaklem łączącym sport i sztukę. Warto wiedzieć o kilku rzeczach związanych z tym wydarzeniem. W dalszej części artykułu dowiecie się między innymi, kto wniesie polską flagę i gdzie oglądać ceremonię.

Wojciech Nowicki po zdobyciu olimpijskiego złota

Ceremonia zamknięcia Igrzysk Olimpijskich - GODZINA

Ceremonia zamknięcia Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 została wyznaczona na niedzielę, 8 sierpnia. Rozpocznie się o 12:55 czasu polskiego. Plan transmisji wydarzenia znajdziecie tutaj.

Ceremonia zamknięcia Igrzysk Olimpijskich - jak wygląda?

Podobnie, jak ceremonia otwarcia, zamknięcie igrzysk jest uroczystością, podczas której możemy oglądać wspaniały spektakl. Motywem przewodnim jest hasło Światy, które dzielimy. Organizatorzy nawiązują tym do idei rywalizacji olimpijskiej. Podkreślają, że przez dwa tygodnie zawodnicy i zawodniczki z różnych kultury wspólnie osiągali sportowe wyżyny. Scenariusz jest tajemnicą do samego końca, ale pamiętając otwarcie, możemy się spodziewać niesamowitego widowiska. Podczas ceremonii zamknięcia Igrzysk Olimpijskich pewnych jest jednak kilka rzeczy. Zgaszony zostanie znicz olimpijski, natomiast flaga olimpijska zostanie przekazana gospodarzom Igrzysk 2024 - Francuzom.

Ceremonia zamknięcia Olimpiady Tokio 2020 - kto wniesie polską flagę?

Podczas ceremonii zamknięcia reprezentanci poszczególnych krajów biorących udział w Igrzyskach wnoszą na stadion flagi państwowe. Kto wniesie flagę Polski? Będzie to kajakarka Karolina Naja. W Tokio wywalczyła brąz i srebro.

Ile medali zdobyli Polacy? Rekord lekkoatletyki i najlepsze Igrzyska od lat!

Polska wysłała na Olimpiadę w Tokio 211 zawodników i zawodniczek. Brali udział w 137 konkurencjach w 28 dyscyplinach. Igrzyska Tokio 2020 okazały się dla nas bardzo dobre! Polska wywalczyła 14 medali, co jest najlepszym wynikiem od czasów Olimpiady w Sydney w 2000 roku, kiedy to również zdobyliśmy 14 krążków (6 złotych, 5 srebrnych, 3 brązowe). Te Igrzyska przejdą do historii polskiej lekkoatletyki - 9 medali to najlepszy wynik, jaki kiedykolwiek uzyskaliśmy! Oto lista medalistów i medalistek Igrzysk w Tokio:

Złote:

 • Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Dariusz Kowaluk - Sztafeta mieszana 4x400 metrów
 • Anita Włodarczyk – rzut młotem
 • Wojciech Nowicki – rzut młotem
 • Dawid Tomala – chód sportowy na 50 kilometrów

Srebrne:

 • Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann – wioślarstwo, czwórka podwójna
 • Karolina Naja, Anna Puławska – kajakarstwo, K2 500 m
 • Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar-Hill – żeglarstwo, klasa 470
 • Maria Andrejczyk – rzut oszczepem
 • Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik - sztafeta kobiet 4x400 metrów

Brązowe:

 • Tadeusz Michalik – zapasy, styl klasyczny, kategoria 97 kg
 • Malwina Kopron – rzut młotem
 • Patryk Dobek – bieg na 800 m
 • Paweł Fajdek – rzut młotem
 • Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska - kajakarstwo, K4 500 m

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 - KLASYFIKACJA MEDALOWA

14 medali zapewniło Polsce 17 miejsce w klasyfikacji medalowej. Pierwsza dziesiątka przedstawia się zaś następująco:

 1. USA 39-41-33
 2. Chiny 38-32-18
 3. Japonia 27-14-17
 4. Wielka Brytania 22-21-22
 5. ROC (Rosyjski Komitet Olimpijski) 20-28-23
 6. Australia 17-7-22
 7. Holandia 10-12-14
 8. Francja 10-12-11
 9. Niemcy 10-11-16
 10. Włochy 10-10-20

Ostatnią, 86. lokatę zajmuje ex aequo osiem krajów: Bostwana, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Grenada, Kuwejt, Mołdawia i Syria. Wszystkie mają na koncie po jednym brązowym medalu.

Przypomnijmy, że następne Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Paryżu, 2024 roku.

Źródło: CEREMONIA ZAMKNIĘCIA Igrzysk: godzina wydarzenia, klasyfikacja medalowa, kto wniesie flagę Polski? To musicie wiedzieć!