Cegłówki

i

Autor: pixabay.com Cegłówki

Cegły zamiast elektroniki - oszuści dokonali przestępstw na kilkanaście tysięcy złotych!

2021-08-04 13:05

Zamiast zamówionych smartfonów i laptopów, kupujący znajdywali w paczce... cegłówki. Oszuści korzystali z popularnego serwisu wysyłkowego. Ich proceder został jednak ukrócony. Ostatniego zatrzymała mokotowska policja. Więcej na ten temat w artykule.

Wysyłali opakowane cegłówki zamiast zamówionej elektroniki. W ten sposób oszukali co najmniej kilkanaście osób, ale teraz nie będą mieli już ku temu okazji. Wszyscy znaleźli się w rękach policji. Ostatniego z szajki oszustów zatrzymali policjanci z mokotowskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. Został tymczasowo osadzony w areszcie. Udowodniono mu jak na razie 7 przestępstw na kwotę 14 000 zł, ale przestępstw, których dokonał wraz z pozostałą dwójką podejrzanych, było prawdopodobnie więcej. Ich przestępczy proceder dotyczył całego kraju. Działali zaś w województwie małopolskim. Jak to możliwe, że udało im się nabierać kupujących? O tym w dalszej części artykułu.

Makabra na torach w Falenicy. Pociąg rozjechał mężczyznę

Kusili ceną, wysyłali cegłówki

Do oszustw wykorzystywali jeden z popularnych portali ogłoszeniowych. Posługiwali się kontem założonym na tzw. „słupa” - osobę wykorzystaną do dokonywania oszustw. W serwisie wystawiali markowe smartfony i laptopy. Klientów kusiła przede wszystkim konkurencyjna cena, dużo niższa niż w przypadku innych ofert za takie same urządzenia. Nieświadomi nabywcy wysyłali pieniądze na konto słupa, a oszuści wysyłali mu paczkę, w której okazywała się być... cegłówka.

Sprawą zajęli się mokotowscy operacyjni z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. Dzięki śledztwu i współpracy jednostkami policji na terenach, gdzie zgłaszano podobne przestępstwa, udało im się ustalić, że przestępcy prowadzą swoją działalność w miejscowości niedaleko Krakowa. Na początku lipca zatrzymali tam 18 -latka i 24-latka. Po przewiezieniu do Warszawy, obaj usłyszeli prokuratorskie zarzuty. Starszemu udowodniono siedem przestępstw i wsadzono do aresztu na 2 miesiące. Młodszy usłyszał zarzut jednego przestępstwa i został objęty policyjnym dozorem. Trzeciego oszusta, 23-letniego, namierzono w trakcie dalszych czynności. Zatrzymano go niedawno w Wadowicach. Do aresztu trafił na 3 miesiące. Grozi mu zaś znacznie dłuższa, bo 8-letnia odsiadka.

Źródło: mokotow.policja.waw.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Cegły zamiast elektroniki - oszuści dokonali przestępstw na kilkanaście tysięcy złotych!