Warszawa

i

Autor: pixabay.com Warszawa

Budżet Obywatelski Warszawy - projekty już ocenione! Ile się zakwalifikowało?

2022-05-05 9:46

Trwa 9. edycja budżetu obywatelskiego Warszawy. 1943 projekty zgłoszone przez mieszkańców i mieszkanki zostały już ocenione. Ile z nich przeszło do czerwcowego głosowania? Sprawdzicie to w naszym artykule.

Budżet obywatelski Warszawy - w 2022 rozpoczęła się jego 9. edycja. Mieszkańcy i mieszkanki stolicy wybiorą projekty, które zrealizowane zostaną w 2023 roku. Głosowanie odbędzie się w dniach 15 - 30 czerwca, zaś wyniki poznamy 13 lipca. Pierwszym etapem było zgłoszenie projektów i ich ocena. Urząd miasta poinformował już, ile projektów zostało ocenionych pozytywnie. To właśnie na nie będziemy mogli głosować. Ci zaś, którzy nie zgadzają się z negatywną decyzją miasta, mają jeszcze czas na złożenie odwołania. W dalszej części artykułu dowiecie się, ile pozytywnych ocen wystawiono i jak się odwoływać.

Szykują się nowe utrudnienia na Łazienkowskiej. Tym razem remont po praskiej stronie

Warszawski budżet obywatelski - projekty ocenione pozytywnie, negatywnie i wycofane

Warszawa sprawdziła możliwości realizacji projektów zgłoszonych w ramach 9. edycji budżetu obywatelskiego. Na stronie Urzędu Miasta czytamy słowa Karoliny Zdrodowskiej, dyrektorki-koordynatorki ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim Ratuszu:

Przez ostatnie trzy miesiące ocenialiśmy możliwość realizacji pomysłów mieszkańców. Sprawdzaliśmy z rozwagą każdy projekt, czy jest zgodny z przepisami prawa, czy da się go zrealizować w proponowanym terminie itp. Bardzo się cieszę, że podobnie jak w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego, większość z nich została oceniona pozytywnie. Mieszkańcy i mieszkanki pokazali kolejny raz, że nie tylko wiedzą, czego potrzebują w naszym mieście, ale też mają pomysł, jak to wprowadzić w życie.

Wszystkie projekty podlegały ocenie zgodnie z kryteriami określonymi w uchwale Rady m.st. Warszawy. Pomysły spełniające wymagania formalne trafiły do oceny merytorycznej polegającej na sprawdzeniu możliwości ich realizacji. Oceniana była m.in. zgodność z obowiązującymi przepisami prawa, wskazana lokalizacja projektu, a także czas i szacunkowy koszt realizacji projektu. Jeśli okazywało się, że potrzebne są zmiany lub poprawki, urzędnicy kontaktowali się z autorami i autorkami, by zaproponować możliwe rozwiązania. Projektodawcy mogli się do tego odnieść w ciągu sześciu dni od otrzymania informacji. Tym sposobem oceniono wszystkie zgłoszone pomysły. Z 1943 przesłanych dalej przeszło 1275 – 129 ogólnomiejskich i 1146 dzielnicowych (stan na 4. maja): 

  • Projekty ocenione pozytywnie: 1275, w tym 129 ogólnomiejskich i 1146 dzielnicowych, 
  • Projekty ocenione negatywnie: 597, w tym 73 ogólnomiejskie i 524 dzielnicowe,
  • Projekty wycofane przez autora: 71, w tym 7 ogólnomiejskich i 64 dzielnicowe.

Wyniki oceny wszystkich projektów wraz z uzasadnieniami znajdziecie na stronie budżetu obywatelskiego.

Czas na odwołania

Projektodawcom przysługuje odwołanie od negatywnej oceny. Autorzy mogą prosić o jej powtórzenie w terminie od 4 do 11 maja. To czas na złożenie odwołania. Można to zrobić poprzez stronę budżetu obywatelskiego albo tradycyjnie. Odwołanie w formie papierowej należy złożyć w urzędzie dzielnicy właściwym ze względu na lokalizację projektu (na poziomie dzielnicowym) lub w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, za pośrednictwem kancelarii ogólnej przy Al. Jerozolimskie 44 (dla projektów na poziomie ogólnomiejskim). Odwołania będą rozpatrywane do 31 maja. Po tym terminie poznamy ostateczne wyniki.

Źródło: um.warszawa.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Budżet Obywatelski Warszawy - projekty już ocenione! Ile się zakwalifikowało?