Renata Kaznowska na konferencji zapowiadającej budowę przedszkola

i

Autor: Materiały Urzędu Miasta

Budują metro i... przedszkole. Placówka została rozebrana, bo stała na na drodze budowy

2021-06-23 20:31

Przedszkole stanęło na drodze budowy II linii metra. Wykonawcy inwestycji w porozumieniu z władzami miasta najpierw rozebrały budynek, a teraz mają go odbudować. Koszt inwestycji to 4 mln zł.

Raport z anteny 23.06, godz.10

Nowy budynek już w 2022 r.

Przedszkole mieściło się przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 275 im. Artura Oppmana już od lat, jednak pod koniec 2018 r. musiało zostać rozebrane na czas budowy stacji metra Bródno. Wówczas to dzieci zostały przeniesione do wydzielonej przestrzeni w budynku szkoły.

- W związku z tym, że na miejscu dotychczasowego przedszkola były zaprojektowane tory odstawcze największej stacji C21 to razem z dzielnicą musieliśmy wymyśleć nową lokalizację dla tego przedszkola - mówi Artur Stankiewicz z firmy Gülermak, wykonawcy metra. Nowa siedziba mieści się w oddali kilkudziesięciu metrów od dotychczasowej.

– W przyszłym roku szkolnym mali podopieczni wrócą już do nowoczesnego obiektu. Przedszkole będzie miało trzy oddziały dla 75 dzieci. Za blisko 4 mln zł powstanie parterowy, klimatyzowany budynek o powierzchni niemal 500 m² – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. – W obiekcie zostaną uruchomione trzy sale dydaktyczne, każda z nich dostosowana do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, ponieważ placówka będzie dalej działała jako przedszkole integracyjne.

Sale dydaktyczne będą również wyposażone w zaplecze sanitarne. Dodatkowo w budynku przewidziano oddzielne szatnie dla dzieci i personelu, pokój dla pedagoga specjalnego czy psychologa, pomieszczenia techniczno-magazynowe. Z każdej sali dydaktycznej będzie można wyjść oddzielnym wyjściem na zielony plac zabaw, który powstanie w ramach inwestycji. Atutem będzie również dostępny z zewnątrz węzeł sanitarny dla przedszkolaków przebywających na dworze.

Specjalne udogodnienia

Z uwagi na fakt, że to przedszkole integracyjne, w obiekcie przewidziano szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnością, zgodnie z obowiązującymi standardami dostępności. Budynek będzie miał jedną kondygnację, z dogodnym wejściem z poziomu terenu, co umożliwi łatwy dostęp i wygodne poruszanie się wewnątrz. Wszystkie posadzki będą antypoślizgowe, a przy każdej sali dydaktycznej znajdzie się odpowiednio przystosowana toaleta.

Sonda
Wakacje 2021 - czy powinny trwać krócej czy dłużej?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Budują metro i... przedszkole. Placówka została rozebrana, bo stała na na drodze budowy