Będą nowe auta do e-kontroli. Siedem czy dziewięć? Rozpisano przetarg!

i

Autor: Urząd m.st. Warszawy, mat. prasowe Będą nowe auta do e-kontroli. Siedem czy dziewięć? Rozpisano przetarg!

Będą nowe auta do e-kontroli. Siedem czy dziewięć? Rozpisano przetarg!

2021-04-20 20:42

Będą nowe elektryczne auta do e-kontroli. Zarząd Dróg Miejskich właśnie rozpisał przetarg. Możliwe, że asortyment ZDM poszerzy się o co najmniej cztery dodatkowe samochody, ale być może o więcej!

Codziennie po Warszawie jeżdżą trzy auta elektryczne z nietypową konstrukcją na dachu. To urządzenia, które skanują tablice rejestracyjne aut zaparkowanych w SPPN i wyłapują tych, którzy nie zapłacili za parkowanie. System jest prosty, szybki i jednoznacznie dokumentuje przewinienie. „Sfotografowany”, jeśli ma wątpliwości, może sprawdzić dokumentację zdjęciową swojego parkowania na stronie internetowej ZDM.

- Smart City w wersji parkingowej niesie wymierne korzyści. Każde takie auto wykonuje pracę porównywalną do pracy dziesięciu dwuosobowych pieszych patroli. Pierwsze dwa ruszyły na ulice w styczniu zeszłego roku, kolejne dołączyło do nich od września. Tylko te trzy pojazdy przyczyniły się w zeszłym roku do wystawienia 165 tys. kar za nieuczciwe parkowanie, czyli ponad połowy wszystkich. Skontrolowały w tym czasie 1,3 mln aut – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Czytaj także: Ruszył eksperyment energetyczny. Specjalna aparatura w mieszkaniach warszawiaków

Będzie siedem, może dziewięć

Już niedługo będzie ich więcej. Po zakupach związanych z obecnym przetargiem flota e-kontroli może się rozrosnąć nawet do dziewięciu aut. To ważne, bo sama strefa się powiększa. Niedawno warszawscy radni przegłosowali rozszerzenie SPPN o dwie kolejne dzielnice – Żoliborz i Ochotę. Od 6 września strefa, która dziś liczy niecałe 38 tys. miejsc parkingowych, powiększy się o ponad 14 tys. nowych.

Przetarg w podstawowej wersji dotyczy czterech samochodów elektrycznych oraz czterech systemów, które zostaną zamontowane na dachu. Systemy e-kontroli nie będą różnić się parametrami od tych, z których miasto korzysta obecnie.

Czytaj także: Nowe tramwaje w Warszawie - kiedy pojawią się na torach?

E-kontrola doceniana

Warto pamiętać, że auta do e-kontroli to tylko jeden z elementów całego systemu zmian, który sprawia, że strefa płatnego parkowania w Warszawie zaczyna spełniać swoją rolę, czyli chroni miejsca parkingowe dla mieszkańców i wymusza rotację pojazdów na miejscach postojowych. - W zeszłym roku podnieśliśmy karę dla nieuczciwych kierowców – 50 zł, które przez lata było górną stawką dopuszczoną przez ustawę, zostało zastąpione przez 250 zł, co już w istotny sposób odstrasza od niepłacenia. Od stycznia samo parkowanie kosztuje więcej i jest to pierwsza podwyżka od kilkunastu lat. Zmieniamy też zasady wydawania abonamentów mieszkańca - podkreśla ratusz.

Inne polskie miasta, zachęcone warszawskim przykładem, też chcą wprowadzić system e-kontroli. Takie auta mają się pojawić m.in. w Trójmieście.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Najłatwiejsze pytania, jakie można zadać. Jest tak prosto, że nie wybaczysz sobie wyniku gorszego, niż 90%!

Pytanie 1 z 11
Botanicznie pomidor jest:
Raport z anteny 20.04, godz.10
Źródło: Będą nowe auta do e-kontroli. Siedem czy dziewięć? Rozpisano przetarg!