Bomit - co to takiego?

i

Autor: NASA Bomit - co to takiego?

Astronauci ze stacji kosmicznej tłumaczą: Dlaczego nie można bekać w kosmosie [WIDEO]

2021-11-04 15:39

Przebywanie na stacji kosmicznej może przysporzyć wiele problemów. Począwszy poruszania się w stanie nieważkości na spaniu kończąc. Unoszące się w powietrzu płyny połykane przez astronautów wyglądają zabawnie. Niestety połykanie płynów z dużą ilością powietrza może mieć zły wpływ na żołądek… co wtedy?

Czego nie można robić w kosmosie?

Chociaż przebywanie w mikrograwitacji niewątpliwie może być ciekawym i zabawnym doświadczeniem, to nasze ciało jest słabo przystosowane do życia bez grawitacji. Niektóre naturalne dla nas czynności są zabronione w kosmosie - czynnością taką jest bekanie. Pozbawienie się bąbelków gazu z wypitych gazowanych napojów na ziemi nie wydaje się skomplikowane. Bąbelki z wypitego napoju unoszą się ku górze w naszym brzuchu i odbija nam się – ot cała filozofia. Odbijanie (pospolicie nazywane bekaniem) to nic innego jak pozbywanie się połkniętego powietrza znajdującego się w żołądku lub przełyku. Jest to normalny odruch fizjologiczny i co więcej nie musi być głośny, tak jak czasami zdarza się usłyszeć od uczestników "wyścigów na czas" w wypiciu pewnego, złocistego, gazowanego trunku.

Dlaczego odbijanie się jest takim problemem w kosmosie? Tu z pomocą przyjdzie film nagrany przez astronautów ze stacji kosmicznej, na której pokazują oni jak zachowuje się gaz zamknięty w cieczy w kosmosie. Otóż wbrew temu co dzieje się na ziemi, gaz nie opuszcza cieczy, lecz w niej pozostaje, tworząc pęcherzyki. Dlatego zwykłe beknięcie w kosmosie może zakończyć się nie tyle uwolnieniem samych gazów z żołądka co całej jego treści.

To zapewne mało przyjemne doświadczenie zostało nawet nazwane „bomitem”, podobieństwo tego określenia do innego wyrazu opisującego opróżnienie treści żołądka jest zamierzone i podobno podobieństwo nie kończy się tylko na nazwie. Dlatego właśnie tak prosta czynność fizjologiczna, jaką jest bekanie jest na cenzurowanym wśród astronautów – zwłaszcza w skafandrze kosmicznym. Jednak, jak to zwykle w kosmosie bywa „potrzeba matką wynalazku”, a astronauta Ariel Waldman odkrył, że odpychanie się od ściany może stworzyć grawitację, która na krótką chwilę utrzymuje jedzenie w żołądku i daje szansę na beknięcie „bez konsekwencji”.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Dlaczego NIE WOLNO BEKAĆ w kosmosie? Astronauci nagrali filmik