Angela Merkel

i

Autor: Fot. screen YouTube PakoChile / https://www.youtube.com/channel/UCIrfGZGK17jRplds4LvwY8Q / Jan Maximilian Gerlach flickr.com Angela Merkel

Angela Merkel wybrała PUNKOWY HIT na swoje pożegnanie - o czym jest piosenka?

2021-12-01 10:00

Angela Merkel żegna się z urzędem, a na jej cześć przygotowano uroczystość. Jednym z jej elementów będzie wykonanie przez orkiestrę utworu niemieckiej gwiazdy punk rocka! Piosenkę znajdziecie w naszym artykule.

Angela Merkel kończy swoje urzędowanie na stanowisku kanclerz Niemiec. Rządy z ramienia chadeckiej partii CDU sprawowała przez 16 lat. Teraz zastąpi ją Olaf Scholz, socjaldemokrata z SPD, który razem z FDP i Zielonymi stworzy nowy rząd. Na czwartek, 2. grudnia zaplanowano zaś ceremonię pożegnania Angeli Merkel. Dziennik The Guardian donosi, że była kanclerz miała możliwość wyboru trzech utworów, które na jej cześć zagra orkiestra wojskowa. Dwa pierwsze to chrześcijańska pieśń Großer Gott, wir loben Dich oraz Für mich soll’s rote Rosen regnen Hildegardy Knef. Największe zaskoczenie wywołuje jednak trzeci wybór. Merkel zdecydowała się na punk rockowy przebój, który w latach 80-tych wykonywała Nina Hagen - "matka chrzestna niemieckiego punka".

W formie 24 - Jak dbać o serce

Piosenka Niny Hagen na pożegnaniu Angeli Merkel

Angela Merkel wybrała utwór Du hast den farbfilm Vergessen (pol. Zapomniałeś o kolorowym filmie) w wykonaniu Niny Hagen. W utworze wokalistka śpiewa do chłopaka, który ze wspólnych wakacji na wyspie Hiddensee na Bałtyku wywołał tylko czarno-białe zdjęcia, przez co dziewczynie nikt nie uwierzy, że było tam pięknie. Była to zawoalowana krytyka rzeczywistości w komunistycznym NRD. Utwór zamieszczamy poniżej.

Nina Hagen - "matka chrzestna niemieckiego punk rocka"

Nina Hagen uchodzi w swoim kraju za "matkę chrzestną niemieckiego punk rocka". Największe triumfy święciła w latach 70. i 80., czyli w epoce królowania punk rocka na świecie. Wokalistka jest niemal rówieśnicą Angeli Merkel. Urodziła się w 1955 roku. Dawna kanclerz zaledwie rok wcześniej, w 1954.

Źródło: Angela Merkel wybrała PUNKOWY HIT na swoje pożegnanie - o czym jest piosenka?