Afgańscy influencerzy znikają z mediów społecznościowych

i

Autor: Instagram/aryanasayeedofficial, Instagram/sadiqa_madadgar Afgańscy influencerzy znikają z mediów społecznościowych

Afgańscy influencerzy znikają z mediów społecznościowych. Facebook wprowadza specjalne procedury

2021-08-20 18:43

Ariana Said, Sadiqa Madagar czy Ajeda Szadab - to niektóre z gwiazd afgańskich mediów społecznościowych. W obawie o swoje bezpieczeństwo znikają z mediów społecznościowych. Talibowie, którzy przejęli Afganistan chcą wprowadzić radykalne rządy szariatu

Największa gwiazda muzyki pop i jurorka afgańskiej wersji programu "The Voice". Ariana Said wielokrotnie udzielała poparcia afgańskiej armii - tak było zanim talibowie przejęli kraj. Teraz celebrytka uciekła do Turcji w obawie o prześladowania. Zgodnie z prawem szariatu wprowadzonym przez bojowników, słuchanie muzyki jest zakazane. Zwłaszcza jeśli chodzi o kobiety i mniejszości.

Czytaj także: Afganistan: "Sytuacja jest bardzo poważna". Są problemy z ewakuacją pracowników polskiej misji

O swoje bezpieczeństwo obawia się także Sadiqa Madagar. uczestniczka programu "Afghan Star", usunęła w niedzielę swoje konta w mediach społecznościowych. Na YouTubie obserwowało ją 21 tys. osób, na Instagramie 182 tys. Jest praktykującą muzułmanką, na swoich filmikach pojawiała się z zasłoniętymi włosami. Publikowała treści o tematyce rozrywkowej, w sobotę jednak poświęciła wpis bieżącym wydarzeniom. - Nie lubię wyrażać swojego bólu w sieci, ale mam tego dosyć. Łamie mi się serce, kiedy patrzę na tę ziemię, moją ojczyznę, powoli niszczoną na moich oczach - napisała.

Ajeda Szadab, obserwowana na Instagramie przez 290 tys. osób a na TikToku przez 400 tys., była uważana w Afganistanie za ikonę mody. Każdego dnia pokazywała ubrania, które można było kupić w jej ekskluzywnym kabulskim butiku. Podczas rozmowy z niemiecką telewizją ZDF, nie miała żadnych złudzeń, co rządy talibów oznaczają dla kobiet o podobnej profesji. "Kobiety takie jak ja, które nie zasłaniają głowy i pracują, nie są akceptowane" - zaznaczyła.

Szadab zbiegła z kraju i obecnie jest w Turcji, o czym poinformowała w swoich mediach społecznościowych.

Wśród celebrytów są już ofiary śmiertelne. 19-letni Zaki Anwari, piłkarz i influencer, zginął, spadając z amerykańskiego samolotu, którym usiłował wydostać się z Kabulu. Więcej o tym przeczytasz >>TUTAJ<<.

Facebook zmienia zasady

Facebook, ulegając naciskom ze strony aktywistów i dziennikarzy, wprowadził nowe procedury bezpieczeństwa, które umożliwiają afgańskim użytkownikom platformy szybkie blokowanie swoich kont. Poinformował także o specjalnym centrum operacyjnym, które "będzie odpowiadało bieżąco na nowe zagrożenia".

Czytaj także: Chaos na lotnisku w Kabulu. Nie żyje siedem osób [WIDEO]

 Amerykańska organizacja pozarządowa Human Rights First opublikowała porady dla Afgańczyków, które miałyby im pomóc usuwać swoją historię działalności w mediach społecznościowych.

Afganistan pod rządami talibów. Jak wygląda sytuacja w kraju?

QUIZ - Auta gwiazd. Wiesz, czym jeżdżą celebryci?

Pytanie 1 z 10
To zdecydowanie ulubiona marka Cezarego Pazury. Mowa o...
Źródło: Afgańscy influencerzy znikają z mediów społecznościowych. Facebook wprowadza specjalne procedury