Wkrótce nawet 5 tys. nowych zakażeń dziennie

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Wkrótce nawet 5 tys. nowych zakażeń dziennie

5 tys. zakażeń dziennie jeszcze w październiku! Sprawdzają się prognozy naukowców

2021-09-29 15:40

Rozpędza się czwarta fala pandemii! W środę w Polsce potwierdzono ponad 1200 nowych zakażeń koronawirusem - to najwięcej od maja! Liczby wskazują, że sprawdza się matematyczny model przebiegu epidemii opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Zgodnie z tymi prognozami, jeszcze w październiku odnotujemy nawet 5 tys. zakażeń dziennie!

Czwarta fala koronawirusa: Ile dziś zachorowań? [29.09]

Rozpędza się czwarta fala koronawirusa.  Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia 29 września 2021, ostatniej doby odnotowano 1234 nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Najwięcej w woj. lubelskim i woj. mazowieckim.

Czytaj także: Bariera 1000 zakażeń przebita! Będzie kolejny LOCKDOWN? Niedzielski komentuje

- Matematyczny model przebiegu epidemii naukowców się sprawdza. A to znaczy, że jeszcze w październiku będziemy mieć 5 tysięcy zakażeń dziennie - mówi dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. - To potwierdza nasz model. My ten model sformułowaliśmy wcześniej, wychodząc z ogólnych prawideł epidemiologicznych. Kumulacja będzie w listopadzie, a jeśli to się łagodnie rozłoży to kumulacje będą w następnych miesiącach. Będzie się łagodniej rozchodziło. Natomiast już w połowie października będziemy mniej więcej wiedzieli na jakiej krzywej jesteśmy i to będzie taki wyraźny wzrostowy - dodaje dr Rakowski.

Ponad 1200 zakażeń dziennie: Kiedy wrócą obostrzenia?

- To już najwyższy czas, żeby myśleć o wprowadzeniu regionalnych obostrzeń - mówi ekspert dr Tomasz Karauda z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Trzeba zrobić wszystko, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii, żebyśmy nie mieli do czynienia z ogromną ilością nadmiarowych śmierci i mnóstwem ludzi w szpitalach. Musimy chronić nasz system ochrony zdrowia przed paraliżem - dodaje ekspert.

Czytaj także: Młodzi nie chcą home office! Powód? To może zaskakiwać!

Czwarta fala koronawirusa: Zabraknie miejsc w szpitalach?

W tym tempie największy covidowy szpital w Warszawie, Szpital Południowy, zapełni się w tydzień. Tylko dziś trafiło tam 27 nowych pacjentów, pod respiratorem jest w tej chwili 17 osób, z czego 16 to osoby niezaszczepione. W szczycie tej fali badacze przewidują nawet 20 tys. zakażeń dziennie.

QUIZ. Czy znasz stare polskie reklamy? Masz małe szanse na 10/10!

Pytanie 1 z 10
Jaki produkt reklamowano "z pewną taką nieśmiałością"?
Raport z anteny 29.09, godz.10
Źródło: 5 tys. zakażeń dziennie jeszcze w październiku! Sprawdzają się prognozy naukowców