Flaga Polski

i

Autor: Pixabay

1 Maja 2021 - co to za święto? Jak je obchodzimy w Polsce? [Święto Pracy 2021]

2021-04-29 13:15

1 Maja 2021 - co to za święto? Jak je obchodzimy w Polsce? 1 Maja obchodzimy Święto Pracy. Jest to święto państwowe, a co za tym idzie Polacy mogą cieszyć się dniem wolnym od pracy. Święto Pracy w roku 2021 przypada w sobotę. Oznacza to, że będziemy mogli ten wolny dzień odebrać w innym terminie. O tym, jaki to termin zadecyduje nasz pracodawca. Co jeszcze trzeba wiedzieć o 1 maja?

Spis treści

  1. Święto Pracy 1 Maja - historia
  2. Czy w sobotę 1 maja są otwarte sklepy?

1 Maja 2021 - co to za święto? Jak je obchodzimy w Polsce? ŚWIĘTO PRACY 1 MAJA obchodzimy w pierwszą sobotę maja. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy. Ponadto pracownicy będą mogli odebrać sobie dzień wolny za 1 maja o czym informuje Artykuł 130 Paragraf 2 Kodeksu Pracy: każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Święto jest w Polsce hucznie obchodzone. W wielu miastach odbywać się będą parady, pochody i uroczystości z nim związane. W oknach i na latarniach pojawią się flagi i pozostaną tam już do 3 maja. W latach 80. demonstracje pierwszomajowe były organizowane przez Solidarność. Teraz o obchodach decydują włodarze miast. 1 maja odbywają się również uroczystości kościele z okazji dnia św. Józefa – patrona robotników. Jest to jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim. Warto wiedzieć, że ustanowił je w 1955 r. papież Pius XII.

Majówka 2021 - najlepsze piosenki na długi weekend

Święto Pracy 1 Maja - historia

Święto Pracy, mimo że kojarzy się z PRLem i pochodami, ma duża starszą historię. Sięga ono do Chicago do roku 1886 roku, gdzie rozpoczął się strajk robotników domagający się wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy oraz m.in. zakazu dyskryminacji ludności afroamerykańskiej. W trakcie manifestacji 1 maja doszło do tragicznych wydarzeń, a organizatorów strajku ukarano. W 1889 roku na pamiątkę tych wydarzeń II Międzynarodówka ustanowiła ten dzień świętem pracy. Data ta została podjęta przez rządy państw socjalistycznych po drugiej wojnie światowej, a później państw zachodnich.

Czy w sobotę 1 maja są otwarte sklepy?

Niestety, jeżeli planowaliście wybrać się na zakupy dopiero w sobotę 1 maja, nie mamy dobrych informacji. Święto Pracy jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że w całym kraju obowiązuje wówczas zakaz handlu, a co za tym idzie - tego dnia zakupów nie zrobimy.

Źródło: 1 Maja 2021 - co to za święto? Jak je obchodzimy w Polsce? [Święto Pracy 2021]