W 2020 roku wartość światowego rynku muzycznego wzrosła o blisko 8%, osiągając ponad 21,6 mld dolarów*. Tendencja wzrostowa utrzymuje się nieprzerwanie od 2015 roku. Jest to głównie zasługa streamingu, ale dynamiczny rozwój widać również w segmencie płyt winylowych. W 2020 roku sprzedaż czarnych krążków wzrosła na świecie aż o 23,5%. Polski rynek rośnie jeszcze szybciej – według danych Empiku, tylko w 2021 roku zainteresowanie winylami jest o połowę większe niż w roku poprzednim. Ta dynamika utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat. Sprzyja jej również lepsza dostępność gramofonów.
Po winyle sięgają odbiorcy, którzy cenią sobie charakterystyczne, ciepłe i głębokie brzmienie. Znaczenie ma również forma wydania – kształt, rozmiar i format koperty, w którą są zapakowane. Albumy na czarnym krążku, wznawiane są często w ekskluzywnych, wielopłytowych edycjach, również limitowanych, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność. To dobra inwestycja, bo takie unikalne wydania z biegiem lat zyskują na wartości – tłumaczy Dominik Sadowski, Szef Działu Muzyki w Empiku.
1500 tytułów w Strefie Winyli
Strefa z płytami winylowymi została poszerzona w wybranych Empikach nawet do 1500 tytułów. W kanale stacjonarnym trudno znaleźć bogatszą ofertę nowych winyli dostępnych od ręki. To imponujący wybór albumów polskich i zagranicznych twórców – w tym wydań specjalnych i serii dostępnych wyłącznie w Empiku. Są to zarówno wydawnictwa limitowane, niszowe, jak i popularne – premierowe tytuły i reedycje klasycznych albumów. Na półkach znaleźć można również edycje z autografami. W Strefach Winyli w salonach stacjonarnych dostępna jest także wyselekcjonowana oferta gramofonów
Pop i rock na TOPie
Z danych Empiku wynika, że w tym roku klienci najchętniej sięgali po płyty analogowe z popem i muzyką rockową, ale zainteresowaniem cieszą też bardziej niszowe gatunki (reedycje albumów jazzowych, nowe brzmienia oraz muzyka alternatywna). Top sprzedaży stanowią przede wszystkim polscy artyści.
Numerem jeden jest płyta zespołu Myslovitz: „Miłość w czasach popkultury”. Na liście TOP Empiku znalazły się również krążki z utworami duetu Kayah & Bregović oraz album sanah „Irenka”– wymienia Dominik Sadowski.
W zestawieniu najczęściej kupowanych albumów są również płyty Franka Kimono, Dawida Podsiadło („Comfort and Happiness”), Kwiatu Jabłoni („Niemożliwe”), Varius Manx („Elf”), Maneskin („Teatro D'ira.1”), Zbigniewa Wodeckiego (edycja Empik Winyl Collection) oraz Krzysztofa Krawczyka („The Best Of”).
Strefy Winyli działają już w największych miastach: w Warszawie (Westfield Arkadia, Wola Park oraz Blue City), Łodzi (Manufaktura), Szczecinie (Kaskada), Gdańsku (Galeria Bałtycka), Krakowie (Bonarka) oraz Bydgoszczy (Zielone Arkady). Na przyszły rok zaplanowano wdrożenie konceptu w kolejnych salonach Empik w Polsce.
Empik Winyl Collection
Empik od kilku lat konsekwentnie stawia również na rozwój własnych serii płyt analogowych w ramach Empik Winyl Collection. Obejmuje ona albumy z najpopularniejszymi utworami topowych polskich i zagranicznych twórców, dostępne w atrakcyjnych cenach. Do tej pory w ramach serii pojawiły się między innymi krążki z piosenkami Zbigniewa Wodeckiego, zespołu Perfect oraz Lady Pank. Empik Winyl Collection obejmuje też składanki tematyczne. Klienci mogą wybierać między innymi spośród płyt z najlepszymi utworami rockowymi, świątecznymi, a także z muzyką włoską czy francuską.