Ekopiknik w Multimedialnym Parku Fontann – ekologiczne atrakcje dla całej rodziny w ramach Segreguj, B(i)o warto!

i

Autor: Adam Burakowski/REPORTER Wyjątkowe wydarzenie w Multimedialnym Parku Fontann

Ekopiknik w Multimedialnym Parku Fontann – ekologiczne atrakcje dla całej rodziny w ramach "Segreguj, B(i)o warto!"

2022-08-23 11:04

W sobotę 27 sierpnia, w godzinach 11.00 - 17.00, w Multimedialnym Parku Fontann odbędzie się ekologiczny piknik plenerowy. Na warszawianki i warszawiaków czekają atrakcje w duchu idei zero waste, warsztaty twórcze oraz gry i zabawy plenerowe. Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny. Czekamy na Was! Ekopiknik wpisał się już na stałe w kalendarz miejskich imprez. Hasło tegorocznej edycji wydarzenia brzmi „Segreguj, B(i)o warto!”.

Bioodpady to resztki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty, rośliny doniczkowe, resztki jedzenia (bez mięsa, bez kości, bez tłuszczów zwierzęcych).Do bioodpadów nie wyrzucaj resztek mięsnych (w tym kości i tłuszczów zwierzęcych), oleju jadalnego, ziemi, kamieni czy odchodów zwierząt.Musimy pamiętać, że sery, jogurty, masła i inne wyroby mleczne są produktem odzwierzęcym i nie wyrzucamy ich do bioodpadów! Tak samo żywności, w której skład wchodzi jakikolwiek produkt pochodzenia zwierzęcego. Wyjątkiem są skorupki jajek!W przypadku wątpliwości czy odpadki wyrzucić do bio, czy do innej frakcji, skorzystaj z wyszukiwarki odpadów dostępnej na stronie segregujna5.um.warszawa.pl

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

Segreguj, B(i)o warto! #SegregujNa5

Na najmłodszych czekają wielkoformatowe gry edukacyjne i terenowa gra miejska „Segreguj z głową” oraz upcyklingowy tor przeszkód z odpadów wielkogabarytowych. Wydarzenie wesprze dwóch „ekspertów od przeróbek”: Yan Cieśla i Artur Indyka. Znany wśród fanów ekodesignu Yan Cieśla (prowadzący fanpage pod tym samym tytułem) pokaże, co można zrobić ze starych, rozbiórkowych drzwi drewnianych, wyjaśni jakie są zasady renowacji drewna i pracy z tym wdzięcznym materiałem. Każdy będzie mógł przyłączyć się do pracy z ekspertem i spróbować własnych sił w ekostolarce.

Artur Indyka poprowadzi całodniowe, otwarte pokazy, podczas których goście EKOPIKNIKU poznają podstawowe zasady i techniki renowacji mebli.

Atrakcje na Ekopikniku w Multimedialnym Parku Fontann

Podczas Ekopikniku będzie można samodzielnie stworzyć m.in. samonawadniające się doniczki z opakowań PET, worki na buty i torby na zakupy ze zużytych koszulek, koszyki z papierowej wikliny czy aromaterapeutyczne poduszeczki z łuską gryki.

A fanom relaksu w pachnącej pianie zdradzimy przepisyna sole do kąpieli oraz peelingi z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych komponentów.

Wolontariusze Schroniska w Korabiewicach VIVA poprowadzą warsztaty tworzenia szarpaków dla psów i zabawek dla kotów z odpadów.

Na gości EKOPIKNIKU będą czekali eksperci, którzy opowiedzą o zasadach domowego kompostowania oraz korzyściach z niego płynących.

Pokażemy też, jak w prosty i niskobudżetowy sposób stworzyć domowy kompostownik.Uczestników z zacięciem modowym zapraszamy na warsztaty upcyklingu i przeróbek ubrań, gdzie zgłębią tajniki szycia ręcznego i na maszynie.

W pogotowiu będzie czekała „kawiarenka krawiecka” z możliwością drobnych napraw krawieckich.

A skoro o naprawach mowa, w szczycie sezonu rowerowego zapraszamy na Otwarty Warsztat Rowerowy z podstaw naprawy.

Zapraszamy również do świata japońskiej sztuki opowiadania teatralnego w oparciu o książkę wydawnictwa Triki Tashka na temat segregacji śmieci. Wystąpienie połączymy z warsztatami o segregacji odpadów i recyklingu.

Wszystkim łasuchom i głodomorom, którym na sercu (czy raczej… żołądku) leży dobro planety, polecamy warsztaty kulinarne Wiem co jem. Pokażemy, że lekko zwiędłe warzywa, owoce i czerstwy chleb mogą stać się wspaniałą bazą do wielu smacznych potraw.

Nie prowadzimy zapisów na warsztaty. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Ekopiknik 2022 w Multimedialnym Parku Fontann, g. 11.00 - 17.00. Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa, Producent: Stołeczna Estrada.