Gwiazdy i ikona w Multimedialnym Parku Fontann

i

Autor: Adam Burakowski/REPORTER Jazzowy schyłek lata w Multimedialnym Parku Fontann

Gwiazdy i ikona, czyli jazzowy schyłek lata w Multimedialnym Parku Fontann

2022-08-23 10:50

Każdy lubi patrzeć w gwiazdy. Tysiące warszawiaków robi to w letnie wieczory w Parku Fontann. W sierpniowe weekendy na firmamencie zaświecą dla nas gwiazdy najjaśniejsze: Aga Zaryan, Artur Dutkiewicz, String Connection, które od lat zachwycają miłośników jazzu swoim kunsztem. Wśród nich Ona, nazywana Królową polskiego jazzu, Urszula Dudziak.

Pożegnanie lata w Multimedialnym Parku Fontann to muzyczne wydarzenie w sześciu odsłonach – w każdy piątek i sobotę, od 19 sierpnia do 2 września. Po doskonale przyjętym ubiegłorocznym projekcie After Szummer Music Park, Stołeczna Estrada postanowiła rozszerzyć ofertę programową i umożliwić miłośnikom dobrej muzyki spędzenie czasu w Multimedialnym Parku Fontann z polskimi artystami jazzowymi. Nowoczesny kompleks fontann, rozbłyskujący feerią barw u podnóża Starego Miasta to niemalże alegoria współczesnego jazzu – eksperymentlnego, ale czerpiącego z klasyki.

Mając słabość do tego miejsca, muszę tonować swoje zachwyty. Jednak trudno powstrzymać się od przyjemności zaproszenia mieszkańców stolicy na tak energetyczne wieczory przy fontannach. Przed nami prawdziwa eksplozja jazzu w najlepszym wydaniu. Young Leosia i Neo-Nówka muszą poczekać. Tu gra się wyborny jazz! – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady

Co tam w środku gra - Jelonek

26.06 URSZULA DUDZIAK WRAZ Z ZESPOŁEM

Twórczość Urszuli Dudziak jest znana nie tylko wśród koneserów muzyki. Jest uważana za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych na świecie. Występowała i nagrywała wspólnie z takimi muzykami jak: Krzysztof Komeda, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Nina Simone, Sting i wielu innych. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival. Można by było wyliczać jej niespotykaną skalę głosu, perfekcyjną intonację oraz unikalną technikę wokalną, ale muzyka to tylko część jej działalności. Urszula Dudziak zagrzewa inne kobiety do działania – bez względu na wiek. Pokazuje jak czerpać z życia pełnymi garściami i chwytać każdą chwilę. Gra w tenisa, prowadzi traktor, buduje dom, koncertuje, napisała 2 książki („Wyśpiewam Wam Wszystko” i „Wyśpiewam Wam Wiecej”) oraz jest youtuberką, która aktywnie prowadzi swojego vloga.

27.08 MACIEJ LIPINA – ANAWA 2.0, PATRYCJA ZARYCHTA

Anawa 2.0 to koncertowa odsłona nowego projektu znanego muzyka bluesowego ze Śląska – Maćka Lipiny. Maciej postanowił zrealizować własne opracowanie jazz-rockowego albumu legendarnej Anawy, nagranego z Andrzejem Zauchą jako wokalistą. Projekt „Anawa 2.0" hołduje występującym w tym zespole 50 lat temu muzykom, na czele z kompozytorem Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Repertuar płyty, którą na koncercie prezentuje Maciej z zespołem, oparto na tekstach Leszka Aleksandra Moczulskiego, uzupełniając go o twórczość Ryszarda Krynickiego i o fragment starobabilońskiego Eposu o Gilgameszu. Koncert uzupełniają najpopularniejszy utwór Anawy, powstały w czasie współpracy grupy z Markiem Grechutą – „Dni których nie znamy” i autorskie jazzowo-bluesowe kompozycje Maćka.Patrycja Zarychta (z towarzyszącym jej Gniewomirem Tomczykiem) działa na pograniczu jazzu, neo-soul i muzyki elektronicznej. Podczas Summer Music Park zaprezentuje światowe standardy muzyki R’n’B, funky i nowoczesnego jazzu oraz kompozycje własne. Wokalistka współpracowała m.in. z Wojtkiem Pilichowskim, Michałem Urbaniakiem, Arkiem Skolikiem, Piotrem Żaczkiem czy Femi Temowo. Na swoim koncie ma wiele nagród na konkursach i festiwalach ogólnopolskich.Występowała m.in. podczas Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jamboree (2016) oraz Woodstock (2017) czy Opole (2017, Koncert Premiery). Od wielu lat współpracuje z Michałem Urbaniakiem. Na jego najnowszej płycie „From Warsaw with Love” wykonała utwór wspólnie z gwiazdą światowego jazzu – Herbie Hancockiem.

02.09 STRING CONNECTION: (KRZESIMIR DĘBSKI, KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI, ANDRZEJ OLEJNICZAK, KRZYSZTOF PRZYBYŁOWICZ)

Ta grupa jazzowa to symbol lat osiemdziesiątych. Liczne sukcesy, laury dla muzyków i nagrań, udział w najważniejszych festiwalach Europy spowodowały, ze zespół stał się legendą polskiego jazzu, jedną z najciekawszych formacji tzw. young power. Grupę założyli (w lutym 1981 r.) skrzypek Krzesimir Dębski, perkusista Krzysztof Przybyłowicz, pianista Janusz Skowron i basista Zbigniew Wrombel. Od 1982 roku występowali jako kwintet: Krzesimir Dębski, Zbigniew Lewandowski – perkusja(w połowie roku powrócił Krzysztof Przybyłowicz), Andrzej Olejniczak - saksofon sopranowy i tenorowy, Janusz Skowron, Krzysztof Ścierański - gitara basowa.W 1984 r. String Connection prezentował się jako trio (Krzesimir Dębski, Krzysztof Przybyłowicz, Krzysztof Ścierański) a w 1986 r. koncertował jako kwartet (Krzesimir Dębski, Andrzej Jagodziński - fortepian, Krzysztof Przybyłowicz, Zbigniew Wrombel). Zmiany w zespole niosły za sobą także zmiany stylistyczne, przy czym starano utrzymać się ciągle w stylistyce progresywnego, elektrycznego fusion z elementami coltrane'owskiej estetyki. Zespół zdobywał coraz większe uznanie oraz jeszcze większy poklask publiczności - zagrał niemal 1000 koncertów w Polsce, Europie oraz w USA i Kanadzie. Wystąpił na najważniejszych festiwalach jazzowych tamtych czasów, między innymi w Mantrealu, Reno, Hadze, Norymberdze, Kongsbergu, Paryżu, Le Mans, Berlinie, Helsinkach, Getxo, Warszawie i innych. Popularność String Connection osiągnęła wymiar komercyjnych sukcesów muzyki gwiazd rocka, a twórczość zespołu wykorzystywana była w wielu filmach. Obecnie zespół String Connection jest jednym z najstarszych zespołów jazzowych działających w Polsce i nie przestaje koncertować: ostatnio zagrał w 30 miastach Polski i w Kanadzie.

HARMONOGRAM SUMMER MUSIC PARK

  • 19 sierpnia (piątek) g. 19.00 – AGA ZARYAN
  • 20 sierpnia (sobota) g. 18.00 – STAN BRECKENRIDGE (z zespołem w składzie: PIOTR POŁUDNIAK – gitara basowa, KRZYSZTOF DZIEDZIC – bębny), ARTUR DUTKIEWICZ TRIO
  • 26 SIERPNIA (piątek) g. 19.00 – URSZULA DUDZIAK WRAZ Z ZESPOŁEM
  • 27 SIERPNIA (sobota) g. 18.00 – MACIEJ LIPINA ANAWA 2.0, PATRYCJA ZARYCHTA
  • 2 WRZEŚNIA (piątek) g. 19.00 – STRING CONNECTION: KRZESIMIR DĘBSKI, KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI, ANDRZEJ OLEJNICZAK

Organizator: Stołeczna Estrada, Miasto Stołeczne Warszawa

Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat 90-tych? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ukochana Edwarda Nożycorękiego (1990)?