DAGADANA przedstawia nowy album - 'Tobie'

i

Autor: Materiały prasowe

DAGADANA przedstawia nowy album - 'Tobie'

2021-04-09 12:16

„Tobie” to piąty studyjny album polsko-ukraińskiej grupy DAGADANA. Powstał z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się Dobrem ze Wszystkimi ponad wszelkimi podziałami nie tylko od święta. To album, na którym słychać bogactwo stylistyczne, wynikające z wędrówek po różnych krajach oraz otwartości na łączenia muzycznych światów z szacunkiem dla swoich korzeni. Ludowe melodie, transowość i wielogłos korespondują z jazzowym groovem, improwizacjami, taneczną elektroniką.

W czasach starożytnych, na początku nowego czasu, w Dniach Przejścia (calendae - pierwsze dni miesiąca) obchodzono domy z dobrym słowem, życzeniem, najlepszą intencją. Reliktami tamtego czasu i tamtych zwyczajów są m.in. kolędy noworoczne, życzące, znane pod różnymi nazwami (na Ukrainie jako szczedriwky, na polskim pograniczu wschodnim - jako szczodrówki lub szczodraczki). Album przynosi wybór takich właśnie pieśni - w zaskakująco świeżych reinterpretacjach, zachowujących ducha pierwowzorów - przecież zabytków dawnej kultury tradycyjnej - i przenoszących ich treści w czasy obecne, "aktualizujących" ich wymowę z szacunkiem dla głębokiej, symbolicznej warstwy tekstów.

Co tam w środku gra - Evanescence (The Bitter Truth)

Współcześnie pojęcie "kolędy" utożsamia się z religijną pieśnią bożonarodzeniową. Płyta zespołu DAGADANA przypomina o wcześniejszym znaczeniu tego słowa. Album oddany do rąk słuchacza w czasach niełatwych ma nieść nadzieję, która jest nieodłącznym elementem życzeń.

Albumu “Tobie” można posłuchać na wszystkich platformach streamingowych

Till Lindemann - tak zmieniał się wokalista Rammstein na przestrzeni lat