Quiz: rozpoznaj miasto po zdjęciu rynku
Rynek to kluczowe miejsce w mieście. W założeniu: to właśnie tu powinno tętnić życie. Rynek powinien być miejscem spotkań mieszkańców. W przeszłości rynki były miejscem wymiany handlowej czy areną ważnych wydarzeń. Dziś trochę to wszystko się zmieniło.
Oczywiście, bywają rynki, które są, niestety, zabetonowanymi placami, gdzie naprawdę ciężko się schować w upalne dni. Na szczęście, nie brakuje też pięknych i malowniczych rynków, które są wizytówkami naszego kraju.
Rynek oznacza najczęściej plac w centrum miasta, wokół którego znajdują się kamienice czy inne budynki (chociażby ratusze). W założeniu: na rynku nie powinno brakować miejsc do spotkań – kawiarni czy restauracji. Rynki wytyczano od początku średniowiecza aż do XIX wieku. To słowo pochodzi od niemieckiego terminu ring, który oznacza po prostu "pierścień".
Warto też pamiętać, że rynków w Polsce nie posiadają te miasta, które uzyskały prawa miejskie w XIX czy XX wieku. I wtedy zaczęły się naprawdę rozwijać.
Polecany artykuł:
Największy rynek w naszym kraju znajduje się w Olecku (woj. warmińsko-mazurskie). Ma on ponad 64 tys. metrów kwadratowych. Sporymi rynkami mogą się także pochwalić m.in. Kraków czy Wrocław. Należy także wspomnieć, w ramach ciekawostki, o najdłuższych rynkach w Polsce. W tej kategorii rządzą miasta z woj. mazowieckiego: Myszyniec (430 metrów) oraz Pułtusk (380 m).
Bez rynków ciężko sobie wyobrazić wiele miast. Dlatego też postanowiliśmy stworzyć quiz, który właśnie ich dotyczy. Wystarczy tylko odgadnąć nazwę miasta po zdjęciu rynku. Pytań jest dziesięć, a w każdym: trzy możliwości odpowiedzi. Miłośnicy podróżowania po Polsce z pewnością nie będą mieli problemu ze zdobyciem maksymalnej liczby punktów.