Andrzej Seweryn w najnowszej odsłonie “Melliny” w Esce ROCK!

i

Autor: Materiały prasowe Andrzej Seweryn w "Mellinie" Eski ROCK!

Andrzej Seweryn w najnowszej odsłonie “Melliny” w Esce ROCK!

2023-09-15 8:49

W czwartek 14 września, o godzinie 18:00, swoją premierę miał trzydziesty siódmy już odcinek talk show “Mellina”, prowadzonego przez Marcina Mellera - historyka, dziennikarza i autora książek. Tym razem gościem epizodu był jeden z najbardziej cenionych polskich aktorów - Andrzej Seweryn. O czym rozmawiał z Marcinem Mellerem?

Gościem najnowszego odcinka “Melliny” był Andrzej Seweryn.Niezwykle ceniony aktor filmowy i teatralny, reżyser, od 2011 roku także dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. W 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, jako student zajmował się działalnością opozycyjną. Także w 1968 roku został aresztowany za produkcję i kolportaż ulotek skierowanych przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Był także inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa.

Zadebiutował w roku ukończenia studiów jako aktor teatralny, kiedy to został członkiem zespołu słynnego Teatru Ateneum w Warszawie. Andrzej Seweryn zaczął się także pojawiać na wielkim ekranie, grając m.in. u Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland, Stevena Spielberga, i Jerzego Hoffmana. W 1980 roku, po wprowadzeniu w Polsce Stanu Wojennego, wyjechał do Paryża i zaczął pojawiać się w produkcjach międzynarodowych. Rok wcześniej zagrał w legendarnym filmie “Dyrygent”, za rolę w którym został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Na początku lat 90. natomiast został zaangażowany – jako trzeci cudzoziemiec w historii teatru francuskiego – do jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie, Comédie-Française. Jako reżyser zadebiutował w 2006 roku filmem “Kto nigdy nie żył…”. Andrzej Seweryn powrócił na stałe do Polski w 2010 roku, uznawany jest za jednego z najlepszych polskich aktorów dramatycznych rodzimego kina po 1965 roku. W ubiegłym roku szczególnie głośno było na temat roli aktora w serialu Netflixa “Królowa”, w którym wcielił się w rolę Sylwestra Borkowskiego, występującego pod pseudonimem “Loretta” jako drag queen, który po latach wraca do Polski.

“Mellina” w Esce ROCK - Andrzej Seweryn w nowym odcinku!

U Marcina Mellera w “Mellinie” w Esce Rock, Andrzej Seweryn  mówi, że biorąc rolę drag queen kierował się prostą zasadą "to było po prostu ciekawe zadanie aktorskie". Aktor ujawnia też, kto skrytykował go za grę w teatrze i w jakich rolach widziałby Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego.

Mellina - Andrzej Seweryn: czy żałuje roli drag queen w serialu Netflixa? / Mellina #37

“Mellina” - wyjątkowy talk show w Esce Rock!

Na początku stycznia 2023 roku swoją premierę miał najnowszy projekt Eski Rock. Mowa o wyjątkowym talk show “Mellina”, którego prowadzącym został historyk, dziennikarz radiowy i telewizyjny, pisarz, autor przebojowej powieści sensacyjnej „Czerwona Ziemia” – Marcin Meller. “Mellina” ma postać projektu multimedialnego, który można oglądać w serwisie YouTube na kanale Eski Rock oraz na stronie internetowej eskarock.pl, jak i słuchać jako podcastu w serwisach streamingowych. Nowy program to talk show, jakiego jeszcze nie było! Wyjątkowe studio, wspaniali goście, bezkompromisowe pytania i rozmowy, o których wiadomo jedno - zabraknie w nich polityki! Premiera nowego odcinka ma miejsce w każdy czwartek o godzinie 18:00 na kanale Youtube Eski Rock. Podcast dostępny jest także na Spotify i w środę na antenie Eski Rock o 23:00.

Jak dobrze znasz polskie kino lat 70-tych? QUIZ

Pytanie 1 z 10
W kogo wcielił się w filmie “Rejs” (1970) Stanisław Tym?