Wyryję ci ryj na drzewie. Najgorsze Okładki Świata #2

i

Autor: Daniel Tremonti / redakcja

Wyryję ci ryj na drzewie. Najgorsze Okładki Świata #2

2022-08-03 19:51

Kontynuujemy podróż przez paskudne okładki. Często kryją się za nimi bardzo ciekawe historie.

Początek XXI wieku pod wieloma względami był wyjątkowy. Nie tylko cały świat z przerażeniem oczekiwał krachu komputerów, giełd i wszystkiego, co mogło mieć związek z cybernetyką. Mit o dacie 00, która zresetuje świat cyfrowy skończył się jednak szybko. 11 września zawaliły się dwie wieże amerykańskiego World Trade Center, a wraz z nimi porządek i przeświadczenie o bezpieczeństwa świata zachodniego (tak USA jak i Europy).

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

W muzyce także wiele się działo. W lecie ukazała się trzecia płyta Aaliyah, którą typowano na nową królową r’n’b, a niedługo później gwiazda ginie w wypadku lotniczym. W marcu wychodzi singiel „Clint Eastwood”, który rozpoczyna światową karierę Gorillaz. Slipknot wydaje drugi krążek pod tytułem „Iowa”, który ugruntuje pozycję zamaskowanych skandalistów. Kylie Minogue wraca z płytą „Fever” i singlem „Can’t get you out of my head”, który zostanie już z nami na stałe na parkietach. Teledysk także zostanie w wyobraźni wielu, szczególnie dorastających nastolatków. Rammstein wydaje „Mutter”, System of a Down zaprezentowało „Toxicity”, a w Rosji dziewczyny z t.A.T.u podbijają świat z „Nas nie dogoniat”.

W grafice reklamowej i użytkowej następuje zachłyśnięcie się komputerowymi efektami specjalnymi. Trójwymiarowe postacie oraz krajobrazy, kolaże, połączenia i przemieszania cieszą się sporą popularnością. To prowadzi nas właśnie do okładki wydanego w tym roku albumu Creed: „Weathered”. Co tu się stało?

To bardzo dobre pytanie, bo widać, że jest to bardzo głęboko przemyślana metafora. Na pierwszym planie drzewo, w którego korze ktoś za pomocą dłuta wycina portrety muzyków grupy. W tle inne drzewo, ścinane przez mężczyznę, a jeszcze dalej ogniste słońce. Krajobraz dookoła zdaje się być niegościnny, skalisty, suchy. Naprawdę staramy się wyciągnąć z tego cokolwiek, ale niestety jeśli jest tutaj metafora to tak wysublimowana, że trudno nam za nią podążyć. Okładka jest przeokropna.

Autorem pracy jest Daniel Tremonti, brat Marka Tremontiego, założyciela Creed oraz Alter Bridge, który de facto był następcą tego pierwszego. Wybór komputerowej grafiki nie jest przypadkowy, ponieważ okładka, podobnie jak praca zdobiąca poprzedni album „Human Clay” stała się częścią gry internetowej Creed Quest. Projekt cieszył się pewną popularnością, dziś niestety nie zostało nim wiele śladów w sieci.

Współpraca braci trwa do dziś, Daniel projektuje okładki dla Alter Bridge, tworzył także ilustracje dla solowych projektów brata.

A co z samą płytą „Weathered”? Tu oczywiście gorąco polecamy posłuchać jej samemu. Creed miał swego czasu sporo fanów, melodyjne rockowe granie z lekką nutką grunge’u sprawdzało się w radiu i popularnych wówczas telewizjach muzycznych. Wyobrażacie sobie, że wtedy puszczano w nich teledyski i naprawdę rozmawiano o muzyce i nie było dominacji programów typu reality show? Sporo się zmieniło.