Urszula szczerze o swoich scenicznych wcieleniach, powrocie na scenę po pandemii i… konikach

i

Autor: AKPA Urszula w najnowszym odcinku Drogowskazów

Urszula szczerze o swoich scenicznych wcieleniach, powrocie na scenę po pandemii i… konikach

2022-06-10 13:13

Urszula to jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek, reprezentujących rodzimą scenę rockową. Artystka jest obecna na rynku tak naprawdę już od lat ‘70 i wciąż aktywnie działa muzycznie i nie tylko. W maju swoją premierę miała książkowa biografia artystki, którą ta napisała wraz z Ewą Anną Baryłkiewicz. W najnowszym odcinku Drogowskazów Urszula opowiedziała o swojej drodze scenicznej, współpracy z Budką Suflera, pasjach, po pandemicznym powrocie na scenę i wielu innych ciekawych wątkach. Na rozmowę zaprasza Aleksandra Galant.

Sceniczny debiut Urszuli miał miejsce w 1977 roku, kiedy to wzięła udział w XIII Festiwalu Piosenki Radzieckiej, na którym zdobyła główną nagrodę. W kolejnych latach artystka poświęciła się nauce, by w 1980 roku przyjąć propozycję wystąpienia w zespole wokalnym Ryszarda Kniata. Solową karierę Urszula rozpoczęła na przełomie lat 1981-1982 wraz z wydaniem piosenek Luz-blues, w niebie same dziury i Bogowie i demony - to dzięki nim artystka zaistniała w świadomości słuchaczy. W 1983 roku ukazał się kultowy już utwór Dmuchawce, latawce, wiatr, który znalazł się na debiutanckim albumie, zatytułowanym po prostu Urszula.

Droga do kariery Urszuli

Dziś Urszula ma na koncie kilkanaście albumów studyjnych i niezliczoną liczbę przebojów, śpiewanych przez kilka pokoleń Polaków. Choć pierwsze muzyczne kroki stawiała przy zespole ludowym w letnim ośrodku wypoczynkowym, już wkrótce stała się rockandrollową dziewczyną występującą z Budką Suflera. Kolejną zmianę w jej repertuarze spowodowała przeprowadzka do Stanów Zjednoczonych – jak sama twierdzi, zyskała pewność siebie i poczucie że może śpiewać wszystko. W ciągu kariery artystka nagrała takie albumy jak Malinowy król, Biała droga, Supernova, które na zawsze zmieniły oblicze polskiej muzyki rockowej. Ostatnia płyta Urszuli - Teraz ja - ukazała się w zeszłym roku.

Urszula w najnowszym odcinku Drogowskazów

Choć w jej życiu nie brakowało bolesnych doświadczeń, dziś uważa się za kobietę spełnioną – zarówno zawodowo jak i prywatnie. W Drogowskazach, Urszula opowiada o swoich scenicznych wcieleniach, najważniejszych piosenkach, powrocie na scenę po pandemii i… konikach, które wciąż przynoszą na koncerty jej fani. Rozmowę prowadzi Aleksandra Galant.

Zobacz także: Typografia i projektowanie krojów pisma. Fascynujący świat znaków

Listen to "Urszula: „Mój czas jest zawsze!”" on Spreaker.
Sonda
Przeczytałeś/przeczytałaś biografię Urszuli?