Top 10 radiowych piosenek rockowych! To kultowe tytuły

i

Autor: Pixabay Piosenki o radio

Top 10 radiowych piosenek rockowych! To kultowe tytuły

2023-02-13 10:14

Radio to wciąż jedno z najpopularniejszych mediów, wykorzystywanych do przekazu informacji, rozrywki i oczywiście muzyki! W historii nie brak artystów, którzy postanowili swoje kompozycje poświęcić właśnie tej dziedzinie techniki. Sprawdź top dziesięć najsłynniejszych rockowych numerów o radiu ze słowem 'radio' w tytule!

Powszechnie za wynalazcę radia uznaje się Guglielmo Marconi. W 1894 roku rozpoczął on doświadczenia z przesyłaniem i odbieraniem fal radiowych na pewną odległość - już rok później udało mu się uzyskać łączność radiową na odległość jednego kilometra. Marconi wyjechał do Anglii, gdzie jego wynalazek spotkał się z zainteresowaniem naczelnego inżyniera Poczty Brytyjskiej. 27 lipca 1896 roku umieszczono na jej dachu nadajnik, drugi zaś na dachu budynku, odległego o kilometr - uznaje się, że tego dnia dokonano pierwszej publicznej próby radia. Trzy lata później odbyła się próba przekazu sygnału przez kanał La Manche. Marconi został nagrodzony za swój wynalazek Nagrodą Nobla. Warto jednak zauważyć, że w swoich działaniach wykorzystywał on odkrycia Nikola Tesli. To serbsko-amerykański inżynier i wynalazca został oficjalnie uznany za twórcę radia, gdyż Włoch wykorzystał jego urządzenie, którego Tesla nie zdążył opatentować. Wynalazca próbował walczyć z Marconim, jednak doprowadziło go to do bankructwa. Prawa patentowe zostały przyznane Tesli dopiero w 1943 roku, już po jego śmierci.

Wynalazek radia okazał się być niezwykle ważny dla prędkości przekazu informacji, do dziś jest to jedno z najpopularniejszych mediów, wykorzystywane w tym celu. Dziś bardzo dużą popularnością cieszą się radia internetowe - pierwsze tego typu wystartowało w 1993 roku - mowa o Internet Talk Radio.

Najpopularniejsze radiowe piosenki rockowe!

Radio stało się nośnym tematem także dla muzyków rockowych, a wielu z nich poświęciło swoje kompozycje właśnie temu medium. Sprawdź w naszej galerii dziesięć najpopularniejszych rockowych numerów o radiu i ze słowem "radio" w tytule!

Ikoniczne rockowe teledyski. Te klipy przeszły do historii