WIADOMOŚCI

Top 10 gotyckich zespołów metalowych na długie, zimowe wieczory [GALERIA]

2024-01-25 15:36

Pogoda za oknem nie rozpieszcza. Deszcz, szaruga i zimno to coś, z czym trzeba liczyć się mieszkając zimą w Polsce. Nie da się jednak ukryć, że to idealny klimat do zagłębienia się w depresyjny nurt gotyckiego rocka i metalu. Przygotowaliśmy dla was zestawienie najlepszych gotyckich kapel, które idealnie sprawdzą się jako soundtrack do życia w tej nieznośnej chlapie i szarudze.

Czym się charakteryzuje rock gotycki?

Pojawił się pod koniec lat 70. ubiegłego wieku i błyskawicznie podbił serca fanów ciężkich brzmieć i mrocznych klimatów. Rock gotycki wyewoluował z post-punka i charakteryzował się cięższym, melancholijnym brzemieniem, uzyskiwanym za pomocą dużej dawki basu, pogłosów, a później jeszcze syntezatorów. Uwagę skupiały przede wszystkim teksty, traktujące o smutku, cierpieniu, tragediach i nihilizmie. Artyści tego nurtu bogato czerpali z dorobku artystów okresu romantyzmu i równie chętnie jak oni fascynowali się śmiercią i przemijaniem. Z rocka gotyckiego wykształciły się kolejne podgatunki, takie jak zimna fala, czy death rock. Dał on także początek szerszej subkulturze gotyckiej, która szczyt popularności osiągnęła w późnych latach 80. i 90.

Top 10 gotyckich zespołów metalowych

Klimat zespołów grających muzykę z pogranicza gotyckiego rocka i metalu świetnie oddaje atmosferę, którą mamy obecnie za oknem. Jeśli także jesteście fanami ciężkich i mrocznych brzmień, mamy dla was propozycję nie do odrzucenia na długie, zimowe wieczory. Przygotowaliśmy dla was top gotyckich zespołów metalowych, które klimatem świetnie zgrają się z ponurą, polską zimą. Jeśli jeszcze nie mieliście okazję zagłębić się w ten gatunek, lepszej nie będzie! Sprawdźcie już teraz nasz gotycki top i dajcie mu się ponieść.

Top 10 gotyckich zespołów na długie, zimowe wieczory:

QUIZ: Czy rozpoznasz okładki tych kultowych polskich płyt rockowych?

Pytanie 1 z 10
1. Słynny lecący but pochodzi z okładki jakiej płyty?
1. Słynny lecący but pochodzi z okładki jakiej płyty?
Wielki sukces Evanescence! Kultowy numer zespołu z ogromnym osiągnięciem w streamingu