Tomek Lipiński i rozmowa o wolności, tworzeniu i nowej muzyce

2022-07-08 21:12

Tomek Lipiński - jeden z najbardziej uznanych polskich muzyków - był gościem programu “Kolumna Zygmunta” w Esce ROCK. Artysta opowiedział nam trochę o swoich inspiracjach, rzeczywistości, nowym singlu, muzyce nad którą pracuje i fascynacji młodym pokoleniem. Posłuchajcie tej wyjątkowej rozmowy!

Tomek Lipiński to pochodzący z Warszawy muzyk rockowy, autor tekstów, wokalista i kompozytor. Znany jest przede wszystkim jako współzałożyciel i lider zespołów Brygada Kryzys, Tilt i Fotoness. Swą pasję do muzyki realizuje nieprzerwanie od 1975 roku, kiedy to porzucił naukę na jej rzecz. Swój pierwszy koncert muzyk dał w 1978 roku, a już rok później założył post punkową grupę Tilt. W 1981 roku za to, wraz z Robertem Brylewskim, założył Brygadę Kryzys - jeden z najważniejszych polskich zespołów punkrockowych. Lipiński z powodzeniem prowadzi także karierę solową - ma na koncie dwa albumy studyjne oraz muzykę do takich filmów jak Psy 2 czy Słodko gorzki.

Nowy singiel Tomka Lipińskiego

24 czerwca ukazał się najnowszy utwór muzyka, zatytułowany Chyba że chcesz. Prace nad piosenką nie przebiegały łatwo - awarie w studio, wojna w Ukrainie - spowodowało to jednak, że artysta niejako “zmuszony” był do spędzenia w tym miejscu więcej czasu, co też zachęciło go do tego, by zostać na dłużej i zająć się nową muzyką. 

W teledysku do najnowszej piosenki wystąpiła Alisa Makarenko, a sam utwór Chyba że chcesz to, według autora, piosenka dla kobiet, którą napisał zainspirowany hasłem “Nigdy nie będziesz szła sama”.

Nie chciałem tak po prostu tego zostawić, no bo co? Kolejny stary zgred mówi kobietom, znowu coś im mówi tak? Postanowiłem więc otworzyć tą sytuację i dodałem tam “Chyba że chcesz”, po to, żeby pozostawić wolność całkowitą wszystkim zainteresowanym Paniom i Panom w życiu. Bo tej wolności nam zaczyna coraz bardziej brakować.

Fascynacja młodym pokoleniem artystów

Tomek Lipiński zwrócił w rozmowie uwagę na fakt, że w Polsce jest obecnie wielu obiecujących muzyków. Artysta ma w planach w najbliższym czasie podjąć kilka współprac z przedstawicielami nowego pokolenia polskiej sceny muzycznej, gdyż, jak sam twierdzi:

Mamy wspaniałych, cudownych, młodych ludzi, świetnie przygotowanych, przynajmniej w muzyce, muzycznie, ciekawych, mających coś do powiedzenia. Coraz mniej jest wśród tych młodych twórców artystów, którzy są wtórni.

Waga słów

W kontekście piosenki Chyba że chcesz, warto zwrócić uwagę na tekst i przekaz, jaki on w sobie niesie. Muzyk zdradził, że najdoskonalszą formą literacką jest dla niego haiku, czyli japońska forma poetycka. Co jeszcze na temat tworzenia, muzyki, wolności i wagi słowa powiedział nam Tomek Lipiński - posłuchajcie tej wyjątkowej rozmowy!