Roger Waters rozpoczął trasę koncertową i już podpadł niektórym fanom. O co poszło tym razem?

i

Autor: Rex Features/East News Kontrowersyjny apel legendarnego basisty

Roger Waters rozpoczął trasę koncertową i już podpadł niektórym fanom. O co poszło tym razem?

2022-07-08 10:02

6 lipca koncertem w Pittsburghu, Roger Waters rozpoczął swoją przekładaną od dwóch lat, wyczekiwaną przez fanów, trasę koncertową “This Is Not a Drill”. Podczas występu nie zabrakło niespodzianek! Muzyk nie tylko zaprezentował premierowy utwór, ale też wystosował apel, dzięki któremu zdążył się już narazić niektórym fanom. Co się stało tym razem?

Roger Waters rozpoczął karierę w 1963 roku, kiedy zaczął grać w swoim pierwszym zespole - Sigma 6. Już kilka miesięcy później muzyk, wraz z Nickiem Masonem i Richardem Wrightem i Sydem Barrettem, który dołączył do nich nieco później, założyli własną grupę, która w 1965 roku przyjęła nazwę Pink Floyd. Dwa lata później ukazał się debiutancki album zespołu, zatytułowany The Piper at the Gates of Dawn, który osiągnął spory sukces. Już w 1968 roku z grupy, z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, odszedł Barrett, na miejsce którego przyjęto Davida Gilmoura. To wtedy Waters przyjął pozycję lidera w Pink Floyd i decydował o kierunku artystycznym zespołu, co doprowadzało wielokrotnie do konfliktów między muzykami, a zakończyło się ostatecznie odejściem basisty z zespołu w 1985 roku. Od tamtej pory muzyk prowadzi karierę solową - ma na koncie już cztery albumy studyjne i wciąż aktywnie koncertuje.

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

Roger Waters rozpoczął trasę koncertową i już naraził się niektórym fanom

Poza działalnością muzyczną, Waters znany jest ze swojej aktywności społeczno-politycznej. Muzyk od lat nie boi się zabierać głosu w ważnych i często kontrowersyjnych sprawach - artysta nie ukrywa swojej ogromnej niechęci do Donalda Trumpa i wszelkiej maści polityków. Basista bardzo udziela się także w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, stając po stronie Palestyńczyków, przez co spotkał się nawet z oskarżeniami o antysemityzm.

Roger nie ukrywa swoich poglądów, ani tym bardziej nie ma zamiaru zacząć tego robić. Przekonali się o tym uczestnicy jego najnowszej trasy koncertowej -  “This Is Not a Drill”. Tuż po wejściu na miejsce koncertu, fanów artysty “przywitał” telebim, na którym umieszczony był apel, który nie spodobał się części z nich:

Jeśli jesteś jedną z osób, która mówi <kocham Pink Floyd, ale nienawidzę politykowania Rogera Watersa, to już teraz możesz spieprzać do baru.

Nowa piosenka od legendarnego basisty

Okazuje, że użyty w komunikacie zwrot “bar” nie był przypadkowy. Podczas występu muzyk zaprezentował swoim fanom premierowy utwór, powstały podczas pandemii, zatytułowany właśnie The Bar. Posłuchajcie go poniżej!

Sonda
Lubisz twórczość Rogera Watersa?