Tim Lambesis - muzyk,  który wynajął płatnego mordercę na... swoją żonę | Mroczna strona rocka

i

Autor: Screen z YouTube/METALSHOP Mroczna strona wokalisty As I Lay Dying

Tim Lambesis - muzyk, który wynajął mordercę na... swoją żonę | Mroczna strona rocka

2023-05-12 14:08

Rock ma swoją świetną, muzyczną, pasjonującą stronę, ale też dużo bardziej mroczne oblicze. Tym razem kilka słów na temat Tima Lambesisa - amerykańskiego muzyka, członka-założyciela i wokalisty zespołu As I Lay Dying. Zrobiło się o nim głośno w 2013 roku, gdy okazało się, że wynajął płatnego mordercę na... swoją żonę!

Tim Lambesis zyskał rozpoznawalność jako współzałożyciel i główny wokalista amerykańskiego zespołu metalcorowego As I Lay Dying. Karierę muzyczną rozpoczął on jeszcze w liceum, grając na basie w różnych zespołach, przełomowy okazał się jednak moment, gdy Tim poznał perkusistę Matta Carlsona, z którym założył kapelę Against the Mark, ta szybko zmieniła nazwę na Life Once Lost. Lambesis opuścił zespół w 2000 roku i dołączył do Society's Finest, którego członkiem był raptem przez kilka miesięcy. Jeszcze w tym samym roku muzyk wrócił do Kalifornii, by wznowić działalność Life Once Lost z zupełnie nowym składem, okazało się, że grupa musiała zmienić nazwę, gdyż... istnieje już taka kapela jak A Life Once Lost. Postawiono na As I Lay DyingDebiutancki album grupy, Beneath the Encasing of Ashes, ukazał się już w 2001 roku, jednak przeszedł on bez echa. Przełomem okazał się być wydany w 2007 roku krążek An Ocean Between Us, który został nominowany do nagrody Grammy. Niestety, działalność As I Lay Dying została przyćmiona przez skandal, w centrum którego znalazł się Tim.

Aerosmith - największe przeboje amerykańskiej legendy rocka

Fasada, która runęła

Przez lata wydawało się, że życie osobiste Tima jest poukładane - muzyk w 2004 roku wziął ślub z Meggan Murphy, para adoptowała trójkę dzieci z Etiopii i deklarowała się jako chrześcijanie. Jedną z pasji Lambesisa, poza muzyką, od zawsze była kulturystyka, swego czasu prowadził on własny kanał z ćwiczeniami w serwisie YouTube. To poukładane życie artysty zaczęło się sypać w 2012 roku - to wtedy Tim zaczął publicznie deklarować zmianę poglądów religijnych, kwestionował dotychczasową wiarę. Niedługo później wysłał do swojej żony maile, w których przyznał się do zdrady i stwierdził, że już nie wierzy w Boga. Para oficjalnie rozstała się w sierpniu 2012 roku, a już miesiąc później do sądu trafił pozew rozwodowy. Meggan napisała w nim, że Tim ma obsesję na punkcie kulturystyki, marnuje pieniądze, zachowuje się w sposób niepokojący wobec ich dzieci, a także kilkukrotnie podróżował, by odwiedzić swoją kochankę. Wydawało się, że rozwód to kwestia czasu, ale Lambesis miał inny pomysł na to, jak "pozbyć się problemu".

Zabić własną żonę?

Kilka miesięcy później Tim pojawił się na siłowni - podszedł do jednego z ćwiczących i zapytał czy ten zna kogoś, kto... byłby w stanie zabić jego żonę. Zachowanie muzyka, nie bez powodu, wydało się podejrzane, zostało więc zgłoszone służbom. Ci, by zdobyć dowody, postanowiły podstawić tajnego agenta, który udawał płatnego zabójcę o pseudonimie "Red". Zgodnie z przewidywaniami, muzyk zaproponował mu pieniądze za zabicie żony - wręczył zaliczkę w wysokości tysiąca dolarów, przekazał także kopertę ze zdjęciem Meggan, adresem, kodem do wejścia, wskazał także konkretną datę, kiedy kobieta miałaby zginąć. 

Lambesis został aresztowany 7 maja 2013 roku za próbę wynajęcia płatnego zabójcy, by ten pozbawił życia jego długoletnią małżonkę i nakłanianie do tego czynu tajnego agenta. Muzyk trafił do aresztu, jednak nie przyznał się do winy. Pod koniec maja Tim opuścił areszt dzięki wpłaceniu kaucji, otrzymał jednak zakaz zbliżania się do żony i dzieci, odwołano także trasę koncertową As I Lay Dying, promującą ich wydany w 2012 roku album Awakened. Ostatecznie 24 lutego 2014 roku Tim zmienił zeznania i zdecydował się przyznać do winy - w maju tego samego roku wokalista został skazany na sześć lat więzienia, jednak został zwolniony warunkowo już po dwóch latach. W 2017 roku Lambesis ponownie ożenił się, w tym samym roku wznowił działalność macierzystej kapeli. Ostatni album studyjny As I Lay Dying ukazał się w 2019 roku.

Dlaczego Tim Lambesis chciał zabić własną żonę?

Już w 2014 roku, po przyznaniu się do winy, Tim powiedział, że jego postępowanie spowodowane było nadmiernym zażywaniem sterydów, które zaburzyły jego równowagę hormonalną, co sprawiło, że nie był w stanie racjonalnie myśleć. Sprawa wróciła w połowie października. Tim był gościem podcastu "The Garza Podcast", w którym opowiedział o powodach swojego postępowania. Muzyk powiedział, że czas, który spędził w celi zmusił go do refleksji i sprawił, że zdał sobie sprawę, że był w tym momencie swojego życia w bardzo mrocznym miejscu. Lambesis stwierdził, że dosłownie zatracił siebie, zagubił się, jednak obecnie jest już u niego wszystko w prządku, udało mu się nawet pogodzić z bliskimi i przywrócić życiową równowagę.