jak dziś rockuje?

The White Stripes - ciekawostki o albumie “Elephant” | Jak dziś rockuje?

2024-07-08 8:43

Początek lat 2000. to okres muzyki pop punkowej? Oczywiście, ale nie tylko! Nowa dekada stała się okazją do powrotu do najwyższej jakości rocka garażowego, rodem z końcówki lat 60. Najsłynniejszym przedstawicielem tego gatunku został zespół The White Stripes, który w 2003 roku wydał swoje opus magnum - album, zatytułowany "Elephant".

Zespół The White Stripes powstal w 1997 roku i nie musiał długo czekać na swój sukces. Już dwa lata później grupa, którą tworzyło małżeństwo Jack i Meg White, podpisała kontrakt z Sympathy for the Record Industry i za jej pośrednictwem wydała swój debiutancki album, zatytułowany eponimem. Niedługo po jego premierze małżeństwo rozpadło się i choć Jack był przekonany, że oznacza to równocześnie zakończenie działalności grupy, to Meg przekonała go, że warto kontynuować tej projekt. On - wokalista, gitarzysta, autor tekstów i producent, Ona - wyjątkowa perkusistka, przywrócili na rynek brzmienie rocka garażowego, który był niezwykle popularny w latach 60. Wspaniałym tego wyrazem jest druga płyta duetu, De Stijl, która zaprezentowała najwyższej jakości klimat bluesa i rocka. Wydawnictwo to okazało się być także pierwszym krokiem na ścieżce do wielkiego sukcesu,

Muzyka rockowa lat 2000. - zagranica. Jakie albumy zdefiniowały ten okres?

"Elephant" - nagranie i wydanie albumu

Pierwsze prace nad nowym, trzecim już projektem zespołu, miały miejsce w listopadzie 2001 roku, jednak to kwiecień roku następnego okazał się kluczowy. Nagrania trwały... zaledwie dwa tygodnie, a przyświecała im myśl powrotu do muzycznych korzeni rocka. Każdy członek wniósł swój wkład w stworzenie płyty - z inicjatywy Meg trafi na nią cover utworu I Just Don't Know What to Do With Myself, wykonywany w oryginale przez Dusty'ego Springfielda, napisana przez Burta Bacharacha. Jackowi zaś zależało, by na krążku znalazł się niezwykle osobisty You've Got Her in Your Pocket. 

Album został zatytułowany Elephant i ujrzał światło dzienne 1 kwietnia 2003 roku. Osiągnął on ogromny sukces krytyczny i komercyjny, napędzany singlem Seven Nation Army. Dziś wydawnictwo to określa się jako kluczowe dla odrodzenia rocka garażowego, a więc także dla kariery, chociażby The Black Keys. 

Ciekawostki o albumie "Elephant"

Jakie ciekawostki kryją się za tym albumem? Sprawdź w naszej galerii na samej górze artykułu!

Poniżej sprawdź nasz wybór perkusistów i perkusistek wszech czasów: