Teledysk Korna, którego reżyserem jest... Fred Durst! Jonathan Davis nie zgodził się na to

i

Autor: Screen z YouTube/KoRn Oto klip Korna, którego reżyserem jest Fred Durst

ciekawostki

TEN teledysk Korna wyreżyserował... Fred Durst! Dlaczego jedna wersja klipu została wycofana?

2024-06-18 11:45

Korn zasłynął w świecie ciężkich brzmień nie tylko jako kapela zupełnie kluczowa dla nu metalu, ale także formacja, która od samego początku przykłada szczególną uwagę do tworzenia zapadających w pamięć teledysków. Być może nie każdy wie, że klip do jednego z najbardziej kultowych kawałków formacji wyreżyserowany został przez... Freda Dursta!

Końcówka lat 90. była szczególnie intensywna dla zespołu Korn. Formacja, która zwróciła na siebie dużą uwagę już za sprawą swojego debiutanckiego krążka, tylko podbiła swój status jednej z najbardziej obiecujących na współczesnym rynku muzycznym kolejnymi płytami: Life Is Peachy z 1996 roku i wydanym dwa lata później Follow the Leader. Szczególnie przy okazji tej ostatniej z wymienionych, kapela bardzo mocno postawiła na teledyski, zdając sobie sprawę z tego, jak istotna jest rola przekazu MTV. Klip do kawałka Freak on a Leash wzbudził ogromny, powszechny rozgłos, uchodzi za jeden z najbardziej ikonicznych dla lat 90., zgarnął on aż dziewięć nominacji do MTV VMA, dostał także Grammy w kategorii Best Short Form Music Video. Nie mniej słynny teledysk promował pierwszy singiel z kolejnego krążka - wydanego raptem nieco ponad rok po Follow the Leader albumie Issues.

Najbardziej wyczekiwane koncerty rockowe 2024 w Polsce

Korn i Fred Durst

Korn i Limp Bizkit to te dwie kapele, które z pewnością większość z nas wymieni, gdy przyjdzie mu wskazać te najbardziej reprezentatywne dla nu metalu. Formacje tak naprawdę od samego początku były sobie szczególnie bliskie - Fred Durst i spółka występowali jako support przed Kornem na trasie "Life Is Peachy Tour" po Stanach Zjednoczonych, sam wokalista pojawił się jako gość na Follow the Leader w kawałku All in the Family. Ukoronowaniem wspólnej drogi była współpraca za zupełnie innym polu, można powiedzieć muzyczno-filmowym.

W listopadzie 1999 na rynku ukazał się czwarty album studyjny Korna, zatytułowany Issues. Na kilka tygodni przed tą datą do stacji radiowych trafił pierwszy promujący go singiel - kapela poszła śladem swojej dotychczasowej ścieżki i nagrała utwór społecznie istotny, zwracający uwagę na problem przemocy wobec dzieci i problemów psychicznych, z jakimi te w związku z tym się zmagają - Falling Away from Me. Miesiąc po premierze kawałka i około dziesięć dni po tym, jak na rynku pojawiła się płyta, stacja MTV zaczęła nadawać klip do kompozycji. Ten nawiązujący do kultowego Freak on a Leash obrazek przedstawia codzienność młodej dziewczyny (w tej roli Jill Noel), która jest ofiarą przemocy ze strony swojego ojca. Jedynym jej pocieszeniem jest pudełko, w którym znajduje się wykonujący kawałek zespół. Nie każdy wie o tym, że klip wyreżyserowany został właśnie przez Freda Dursta!

Dwie wersje

Teledysk zaczął być emitowany w programie "Total Request Live", gdzie zadebiutował na trzecim miejscu, ostatecznie docierając na sam szczyt, na którym spędził rekordowe dziesięć dni pod rząd. W tych czasach jeszcze emitowana była wersja, która ma w sobie pewien smaczek - pod sam koniec wideo w pewnym momencie pojawia się cameo Freda Dursta! Mówi się jednak, że muzyk dokonał pewnej samowolki i umieścił w klipie swój wizerunek bez porozumienia z zespołem, z czego szczególnie był niezadowolony Jonathan Davis. To właśnie z jego inicjatywy wersja ta miała zostać zdjęta z emisji i zastąpiona tą bez "niespodzianki", która jest dostępna do oglądania do dziś. Jak prezentował się Durst w teledysku do Falling Away from Me? Można znaleźć screen z tego klipu na różnych stronach fanowskich i na forach, na przykład TU.

Sprawdź ciekawostki o albumie "Follow the Leader":

Listen on Spreaker.