Świat to za mało. 5 rockowych kapel, które chcą przekroczyć granice metawersów

i

Autor: YouTube Foo Fighters filmowani przed wirtualnym koncertem

Świat to za mało. 5 rockowych kapel, które chcą przekroczyć granice metawersów

2022-12-16 14:35

O cyfrowych ostatnio głośno jest dosłownie wszędzie. Modę na nie zapoczątkował twórca Facebooka, który przemianował nawet swoją firmę na Meta i tym samym skierował powszechną dyskusję na temat przyszłości takich mediów. Sprawa nie jest nowa, bo cyfrowe wirtualne światy są z nami od wielu lat. Jednak od niedawna coraz więcej firm, twórców i wreszcie artystów widzi w nich coś, co będzie przyszłością mediów społecznościowych.

Czy rzeczywiście? Ostatnia cyfrowa edycja festiwalu Ozzfest 2022 była, delikatnie mówiąc, mocnym zawodem dla fanów rocka i metalu. Gibiące się w zapętleniu średniej jakości pojedyncze awatary muzyków oraz pokazy znanych już teledysków w wirtualnych pokojach to raczej nie jest to doświadczenie co na przykład wielki festiwal na żywo, czy nawet ognisty koncert w dusznym klubie.

Listen to "O metaversum i metaversowych światach (Eska World). DROGOWSKAZY" on Spreaker.

Jednak gwiazdy nie dają za wygraną i kolejne próbują swoich sił w rozmaitych projektach zarówno całych światów metaverse jak i kolekcjonerskich cyfrowych NFT. Niektóre korzystają z wirtualnych wersji samych siebie by dać sobie drugą młodość. Są też takie, które widzą w koncertach w wirtualnych światach szansę na dotarcie do nowej, młodszej publiczności. Poza tym takie show można przygotować mniejszym kosztem niż wielką trasę na kilka tirów sprzętu i przeloty międzynarodowe. Wiadomo, ekonomia weryfikuje wiele pomysłów. Czy jednak fani polubią koncerty tego typu? Zobaczymy. Metawersów powstaje coraz więcej, a kapele chcą grać w każdym z nich. W końcu każda okazja jest dobra by zarobić, a platformy streamingowe niechętnie dzielą się zyskami z muzyki.

1. Digital Daisies

To odmłodzona wersja zespołu The Dead Daisies, która zamierza podbić serca fanów stworzeniem wirtualnego świata o nazwie Daisyland – prezentowali go w tym roku w metawersum Avakin Life, a następnie zapowiedzieli trasę po innych metawersach.

2. SkinRunners

Co całkowicie wirtualny projekt, za którym stoją jednak prawdziwi muzycy. Wiarygodności ma im przydawać obecność Billy'ego Sheehana, legendarnego basisty między innymi Mr. Big i The Winery Dogs. Zespół wypuścił swoje obrazki NFT i pierwszy teledysk. Dla kolekcjonerów planowane są zniżki na prawdziwe instrumenty i inne gadżety.

3. Metallica

Ich przebój "Master of Pupptes" właśnie trafił do popularnej gry "Fortnite", dzięki czemu gracze mogą nie tylko kupować sobie dodatkowe elementy stroju w stylistyce heavy metalowej, ale nawet wspólnie grać ten kawałek i się do niego bawić. Metallica dostaje kasę za udostępnienie numeru, "Fortnite" liczy zysk od graczy kupujących dodatkowe funkcje, gracze są zadowoleni, a de facto sprzedana zostaje ta sama piosenka wydana w 1986. Jak to mówią złoczyńcy w filmach: "tańczcie kukiełki"! Nomen omen.

4. Foo Fighters

Amerykański rockowy gigant wystąpił w Meta czyli metawersum twórców Facebooka. Filmowani w specjalnej technologii muzycy mogli tym samym wystąpić u każdego z nas w domu. Jakość koncertu oczywiście zależała od jakości odbioru, a po zdjęciu gogli/słuchawek widzowie pozostawali sami ze sobą. Wielu narzekało na jakość transmisji i częste zacinanie się występu.

5. Muse

Znane z zainteresowanie wszystkim co nowatorskie trio wystąpiło na specjalnym koncercie Simulation Theory w sierpniu 2022. Możliwość swobodnego poruszania się po sali pozwalała widzom nawet na wchodzenie na scenę.