Sprzedaż kaset najwyższa od 20 lat! Skąd ten fenomen?

i

Autor: Pixabay Bardzo wysoka sprzedaż kaset

Sprzedaż kaset najwyższa od 20 lat! Skąd ten fenomen?

2023-04-20 9:44

Nikt już dziś nie kupuje płyt? Zupełnie przeczą temu dane sprzedażowe! Bardzo dużą popularnością cieszą się nie tylko wydania muzyki na CD, ale też formaty, takie jak winyl i kaseta! Okazuje się, że sprzedaż ostatnich ze wspomnianych jest najwyższa od ponad dwudziestu lat! Z czego to właściwie wynika?

Streaming dominuje świat, a nikogo nie obchodzą już wydania muzyki na CD i innych, starszych formatach? Zupełna nieprawda! Liczba kolekcjonerów, szczególnie czarnych krążków, wciąż rośnie, a artyści robią co w ich mocy, by zachęcić słuchaczy do zakupów, chociażby winylami w różnych kolorach. Z popularności tego formatu zdają sobie dobrze sprawę chociażby Panowie z Metalliki - zespół jakiś czas temu zdecydował się nawet zakupić własną tłocznię winyli! Od jakiegoś czasu obserwować można także wzrost zainteresowania innym klasycznym formatem, mianowicie kasetami. Najnowsze badania dowodzą wyraźnie - ich sprzedaż rośnie z roku na rok!

Muzyka rockowa lat 70-tych - zagranica

Sprzedaż kaset rośnie!

Badanie zostało przeprowadzone przez Brytyjski Przemysł Fonograficzny (BPI) i wyraźnie wskazuje ono, że popularność tego formatu stale rośnie, mniej więcej od ostatnich dziesięciu lat. Oczywiście popularność kaset nie dosięga sprzedaży winyli, jest to jednak bardzo interesujące zjawisko, wyraźnie wskazujące na wzrost zachowań kolekcjonerskich wśród słuchaczy muzyki. Jeszcze w 2012 roku sprzedaż kaset w Wielkiej Brytanii wynosiła 3823 sztuki - w ubiegłym roku było to już 195 000! BPI wskazuje, że duży wpływ na te wyniki miał fakt wydania ostatnich albumów Arctic Monkeys, Florence + The Machine i Harry'ego Stylesa właśnie na kasetach. Warto pamiętać o tym, że w 2022 roku, po raz pierwszy od 35 lat, sprzedaż winyli przekroczyła sprzedaż płyt CD - sprzedawcy wskazują, że teraz ten sam boom przeżywają kasety, które są wyjątkowo wdzięcznym elementem do tworzenia kolekcji. Wszystko to oznacza, że sprzedaż kaset osiągnęła najwyższy poziom od dwudziestu lat!