Jak dziś rockuje?

Santana - 5 ciekawostek o albumie "Supernatural" na 25-lecie | Jak dziś rockuje?

W 1999 roku, dość niespodziewanie, na szczyt wrócił wybitny gitarzysta Carlos Santana. To wszystko za sprawą albumu "Supernatural", dzięki któremu muzyk rozbił tak naprawdę bank. Mija właśnie ćwierć wieku od premiery krążka, na którym znalazły się takie przeboje, jak "Smooth" czy "Maria Maria".

Carlosa Santany droga do "Supernatural"

W 2023 roku magazyn "Rolling Stone" uznał Carlosa Santanę za jednego z najlepszych gitarzystów w historii. We wspomnianym rankingu zajął on jedenaste miejsce. Dziwić to nie może, gdyż Santana był skazany na muzykę. Miał z nią do czynienia od najmłodszych lat. Jego ojciec był skrzypkiem. Carlos mógł więc pójść w tym kierunku, ale ostatecznie wybrał gitarę. Gdy usłyszał bluesa i rock and rolla, nic nie było już takie same. 

W 1966 roku założył swój pierwszy zespół: Santana Blues Band. Miało to już miejsce po przeprowadzce z Meksyku do Stanów Zjednoczonych. Później nazwa grupy została skrócona, do samego nazwiska gitarzysty. W maju 1969 roku ukazał się debiutancki album zespołu. Chwilę później muzycy wystąpili na słynnym festiwalu Woodstock

Kolejne płyty pod szyldem Santana ukazywały się na rynku (w tym kultowe wydawnictwo "Abraxas" z 1970), gitarzysta także rozwijał karierę solową. Do pewnego czasu wszystko układało się dobrze. Jednak w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularność twórczości Carlosa znacznie spadła. 

Oto ranking 10 najlepszych zespołów rockowych. Czołówka może zaskoczyć!

W 1991 roku Santanie wygasł kontrakt płytowy z Columbia Records. Kolejne wydawnictwa – "Milagro" (1992) i "Sacred Fire: Live in South America" (1993) – ukazały się już pod szyldem Polydoru, ale nie zawojowały rynku. Muzyk mocno narzekał na tę współpracę i chciał się jak najszybciej z tego układu wyrwać. W końcu to mu się udało. 

"Supernatural" to jeden z najważniejszych albumów dekady

Po licznych negocjacjach (i perturbacjach) udało się podpisać umowę z Aristą. Santana mógł więc w spokoju nagrywać materiał z myślą o albumie "Supernatural". Chciał wszystkim dookoła udowodnić, że "nie utknął w latach sześćdziesiątych" i potrafi stworzyć utwory pasujące do obecnych czasów, które spodobają się szerokiej publiczności. Wystarczyło tylko zatrudnić sprawdzonych producentów oraz wielu gości, głównie z młodszego pokolenia (Rob Thomas, Lauryn Hill, Cee Lo Green), choć na albumie pojawił się także Eric Clapton. Jak się później okazało: takim miksem Santanie udało się wrócić do mainstreamu. Gitarzysta zyskał ogromną popularność, a "Supernatural", na którym wpływy latynoskie czy bluesowe połączono z muzyką pop, stał się jednym z najważniejszych krążków całej dekady. 

Płyta ukazała się na rynku 15 czerwca 1999 roku. I odniosła gigantyczny sukces komercyjny. Wystarczy wspomnieć, że "Supernatural" dotarł do pierwszego miejsca na listach przebojów w jedenastu krajach (m.in. w USA). Na całym świecie sprzedało się ponad 30 milionów egzemplarzy tego albumu. A stacje radiowe chętnie grały "Smooth" (nagrany z Robem Thomasem z grupy Matchbox Twenty) czy "Maria, Maria", w którym gościnnie wystąpił duet The Product G&B

Jakie ciekawostki skrywa album "Supernatural"? Dowiecie się tego z galerii, którą umieściliśmy na samej górze niniejszego artykułu. 

Poniżej możecie natomiast zapoznać się ze wskazaniami Apple Music, jeśli chodzi o najlepsze (rockowe) albumy wszech czasów: