Roman Kostrzewski - najważniejsze utwory legendy polskiego metalu. To klasyki tego gatunku

2024-02-14 8:58

Nazywany jest pierwszym i najbardziej znanym satanistą w Polsce, stał się jedną z największych legend rodzimego metalu. Roman Kostrzewski zmarł 10 lutego 2022 roku w wyniku przegranej walki z chorobą nowotworową. Muzyka i dziedzictwo artysty wciąż są jednak żywe wśród fanów, którzy nadal wspominają najważniejsze utwory Kostrzewskiego.

Roman Kostrzewski urodził się 15 lutego 1960 roku w Piekarach Śląskich. Dzieciństwo spędził w domu dziecka co, jak sam mówił, miało wielki wpływ na resztę jego życia. Zaczął zdobywać rozpoznawalność i uznanie na polskim rynku muzycznych, gdy na początku lat 80. dołączył do zespołu Kat. To z nim w składzie ten nagrał, najpierw anglojęzyczny album Metal and Hell, a kolejno jego polską wersję, 666. Wydawnictwo wzbudziło bardzo duży rozgłos na rynku, a już rok później formacja wróciła do Jarocina, zmagając się równocześnie z oskarżeniami o szerzenie idei satanizmu. Nie przeszkodziło jej to jednak zagrać - i to dwa razy - support przed Metalliką. W kolejnych latach ukazały się, nie mniej głośne wydawnictwa Oddech wymarłych światów, po którym nastąpił rozpad grupy i powrotny, Bastard z 1992 roku.

Metalowe albumy wszech czasów / Eska Rock

Roman Kostrzewski - legenda rodzimej sceny metalowej

Trzy lata później Kostrzewski zdecydował się rozpocząć działalność solową, a wyrazem tego był album Biblia Satanistyczna, będący tłumaczeniem fragmentów książki o tym samym tytule, autorstwa Antona Szandora LaVeya. Ponownie rozbudził on oskarżenia muzyka o to, że jest on wyznawcą Szatana, sam Kostrzewski przez lata odpierał te zarzuty, wskazując, że interesują go zagadnienia filozoficzne tego, jak i innych obszarów. Artysta kontynuował karierę solową, w ramach której wydał jeszcze płyty Listy z Ziemi (1999) i Woda (2007), nagrywając równocześnie dla Kata.

Kostrzewski ostatecznie odszedł z grupy w 2004 roku i założył własną formację, Kat & Roman Kostrzewski, której członkiem pozostawał aż do swojej śmierci. Ta wydała dwa regularne wydawnictwa: Biało-czarna i Popiór, w 2015 roku natomiast zarejestrowała ponownie album 666. Muzyk był także założycielem istniejącego w latach 2001-2002 projektu Alkatraz, którego jedyny album to Error z 2001 roku.

Najsłynniejsze kompozycje Romana Kostrzewskiego

Muzyk zachorował na chorobę nowotworową i to właśnie ona stała się przyczyną jego śmierci. Roman Kostrzewski zmarł 10 lutego 2022 roku, ostatni koncert zagrał rok wcześniej. Na pokazie w Gomunicach wybrzmiały oczywiście najważniejsze i najbardziej znane utwory artysty - sprawdź je w galerii na samej górze.