z historii muzyki

Rammstein to dopiero początek. Czym jest nurt Neue Deutsche Härte?

2024-06-02 15:11

Gdy nad Wisłą zapytamy o niemiecki rock/metal Rammstein będzie na 90% pierwszym wymienionym zespołem. Oczywiście nie starczyłoby nam dnia by pokazać jak wiele więcej tego jest, ale grupa Lindenmana jest najbardziej rozpoznawalnym niemieckim produktem muzycznym tego wieku. Tylko co właściwie grają? Rocka? Industrial? Metal? Tak. No właśnie, trudno jest to wrzucić w jedna szufladkę, ale taka istnieje i nazywa się Neue Deutsche Härte. Okazuje się, że jest to ciekawy gatunek i ma znacznie więcej przedstawicieli.

Często nurt ten nazywany jest skrótem NDH. Ta charakterystyczna mieszanka mocno osadzonego w rytmie metalu z elektroniką, a nawet techno nie mogła powstać nigdzie indziej. W latach 90-tych ubiegłego wieku z jednej strony w Niemczech wciąż prężnie działała scena metalowa, zarówno z zespołami z nurtu melodyjnego heavy jak i thrashowymi oraz deathowymi pogromcami scen. Z drugiej strony to właśnie tam rozwijała się kultura techno, z ogromnie bogatą sceną, pełną podgatunków, eksperymentów i pomysłowych artystów.

Obie te subkultury tworzyły swoje hermetyczne światy, muzycznie zdawały się wykluczać. Wspólnie jednak stały w opozycji do komercyjnego i wypranego z uczuć świata kultury masowej w TV i radiu. Metale mieli swoje koncerty w podziemnych klubach, fani techno imprezy w opuszczonych fabrykach. Tak różne pozornie, a tak bliskie w kontestacji mainstreamu plemiona. To musiało się kiedyś połączyć i właśnie NDH jest w pewnym stopniu tego wynikiem.

Z muzyki metalowej artyści wzięli gitary, zachrypnięte, niskie, czasem deklamujące, a czasem krzyczące wokale. Z techno z kolei zaczerpnęli syntezatory, sample i automaty perkusyjne. W tekstach dominuje mroczna tematyka, czasem wręcz obrazoburcza. Nie brakuje balansowania na granicy dobrego smaku lub prób szokowania, jak choćby teksty o przemocy, także seksualnej. Jeśli nie Rammstein to co? W galerii na samej górze znajdziecie kilka naszych propozycji, które pozwolą Wam zacząć przygodę z nurtem Neue Deutsche Härte.

Poniżej za to zobacz fakty o krążku "Sehnsucht"!

Rammstein - najlepsze teledyski zespołu / Eska Rock
Listen on Spreaker.