Queen

i

Autor: Materiały prasowe

Queen jest bliski sprzedania swojego katalogu? W grę wchodzi KOSMICZNA kwota!

2024-02-09 10:42

W ciągu swojej trwającej nieco ponad dwadzieścia lat kariery, zespół Queen nagrał piętnaście albumów studyjnych, dziesięć płyt koncertowych, dwa soundtracki i prawie osiemdziesiąt singli, które dziś cieszą się statusem wielkich przebojów. Nic więc dziwnego, że są chętni na zakup praw do tej twórczości i są oni w stanie zaoferować za nią bajońskie sumy!

Zespół Queen powstał w 1970 roku, a już trzy lata później światło dzienne ujrzał jego debiutancki album, zatytułowany po prostu eponimem. Pewnym przełomem stała się jednak trzecia płyta studyjna grupy, czyli Sheer Heart Attack, która ukazała się rok później i z której pochodzi utwór Killer Queen, który osiągnął bardzo dużą popularność, zarówno w Wielkiej Brytanii, USA, jak i innych krajach. Już w 1975 roku natomiast na rynku pojawiło się wydawnictwo, które na zawsze zmieniło rynek, czyli A Night at the Opera, który promował jako singiel, przez wielu określany jako rockowy utwór wszech czasów, Bohemian Rhapsody. Reszta, jak to mówią, jest historią - do 1991 roku Queen wydał jeszcze dziesięć albumów, a praktycznie każdy z nich dziś ma status kultowego, tak samo, jak pochodzące z nich przeboje. Niestety, w 1991 roku zmarł Freddie Mercury, co na dobre zakończyło pewien rozdział w historii formacji. Ta wydała jeszcze jeden album studyjny, Made in Heaven, w 1995 roku.

Cała dyskografia Queen, także biorąc pod uwagę albumy kompilacyjne, cieszy się ogromnym uznaniem. Już od jakiegoś czasu mówi się, że żyjący członkowie grupy, Brian May, Roger Taylor i John Deacon przymierzają się do sprzedaży praw do twórczości. Wygląda na to, że bliżej temu, niż dalej!

Queen - najlepsze występy na żywo legendarnego zespołu / Eska Rock

Katalog Queen zostanie wkrótce sprzedany? Mowa o OGROMNEJ sumie!

Jak informuje magazyn "Billboard", powołując się na niezwykle wiarygodne źródła, zbliżone do zespołu, ten przymierza się do finalizacji transakcji sprzedaży praw do swojej twórczości. Mowa o wszystkich rodzajach albumów, projektach pobocznych, wynikach ze streamingu oraz dochodach z filmu Bohemian Rhapsody z 2018 roku. Mówi się także, że umowa obejmie tantiemy z katalogu nagrań, który muzycy sprzedali Disney Hollywood Records na początku lat 90.

Umowa ma być w trakcie niezwykle zaawansowanych negocjacji i szacuje się, że ta zostanie wyceniona na około 1,2 miliarda dolarów! Jeśli rzeczywiście tak się stanie, katalog Queen będzie tym najdrożej sprzedanym w historii - obecnie statusem takowego cieszy się dyskografia Bruce'a Springsteena, który sprzedał do niej prawa za kwotę 500 milionów dolarów.

Queen - jak dobrze znasz historię legendarnego zespołu? QUIZ

Pytanie 1 z 10
W ramach prac nad jakim albumem został nagrany najnowszy singiel grupy, "Face It Alone"?