Wszystko, co zaburza - przeszkadza. Paul McCartney o Yoko Ono podczas pracy w studio z The Beatles

i

Autor: Wikipedia

Paul McCartney ostro o Yoko Ono w studio z The Beatles!

2024-02-16 15:18

Relacja między wdową po Johnie Lennonie a jego najważniejszym muzycznym partnerze nigdy nie była łatwa. Dziś nie można już mówić o konflikcie czy jawnej niechęci, bo od czasu do czasu muszą dogadać się w sprawach praw autorskich. Jednak u schyłku kariery The Beatles nie było tak dyplomatycznie, a sam Paul przyznaje dziś, że wtedy nie cieszył się z jej obecności.

John Lennon był trzecim mężem Yoko, poznali się w 1966 roku i można bez wątpienia powiedzieć, że artysta oszalał na punkcie swojej partnerki. Razem zaczęli tworzyć muzykę, nagrywać płyty, weszli w antywojenny aktywizm i sztukę zaangażowaną. Nie to jednak było problemem, który dostrzegał McCartney, a fakt, że Lennon zabierał żonę także do studia nagraniowego na sesje grupy.

- Musieliśmy sobie radzić z takimi sytuacjami jak Yoko dosłownie znajdująca się w samym środku sesji nagraniowej. Pomysł był taki, że jeśli John tego chciał, to miało się wydarzyć – wspomina muzyk.

Dodaje, że dla przyzwyczajonych od lat do pracy ze sobą artystów obecność kogoś nowego, spoza ich kręgu była po prostu dodaniem piątego koła do wozu.

- Wszystko co zaburza – przeszkadza. Pozwalaliśmy na to i nie kłóciliśmy się – opowiada McCartney w swoim podcaście „McCartney: A Life In Lyrics” – Jednak jednocześnie nie wydaje mi się by komukolwiek z nas się to podobało. To było zaburzenie naszego miejsca pracy. Mieliśmy swój sposób jak to robić. Nasza czwórka pracowała z George’m Martinem. To było wszystko. Zawsze tak było, a że nie byliśmy nastawieni konfrontacyjnie, odpuściliśmy i pozwoliliśmy by trwało.

Muzyk już wcześniej podobnie wypowiadał się o obecności Yoko w studio. Dodawał jednak zawsze, że problemem nie było to, że jest kobietą, ale fakt, że wchodziła w rolę kolejnej osoby w zespole.

- Nie byliśmy seksistowscy, ale dziewczyny nie przychodziły do studia, tu nas pozostawiały samych – opowiadał McCartney – Kiedy John związał się z Yoko, nie była z boku, czy w reżyserce. Była w samym środku, między naszą czwórką.

Problemy narastały jednak nie tylko ze względu na Yoko. Paul i John zacznie różnili się w poglądach i sposobie patrzenia na świat. Te i inne różnice doprowadzą do rozwiązania The Beatles w 1970 roku.

The Beatles - 5 ciekawostek o “Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” | Jak dziś rockuje?

Sprawdź w galerii najlepsze kompozycje, napisane przez Paula McCartneya dla The Beatles!