Nergal znów stanie przed sądem! Ponownie wszczęto postępowanie w sprawie muzyka

i

Autor: Karol Makurat/REPORTER Nergal znów ma problemy z prawem w związku z podeptaniem wizerunku Maryi

Nergal znów stanie przed sądem! Ponownie wszczęto postępowanie w sprawie muzyka

2023-03-07 14:32

Adam "Nergal" Darski z pewnością jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych polskich muzyków. Artysta dość regularnie pojawia się w mediach, ze względu na kontrowersyjne wypowiedzi i zachowania. Te drugie nie raz już doprowadziły go przed sąd. Okazuje się, że Nergal ponownie przed nim stanie, a wszystko to w związku z ponownym wszczęciem śledztwa w dawnej sprawie.

Adam "Nergal" Darski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich muzyków. Artysta zyskał sławę i uznanie jako wokalista i lider black metalowego zespołu Behemoth. Grupa, która rozpoczęła karierę w latach 90., zyskała także popularność zagranicą, a jej album The Satanist wskazywany jest przez zagraniczne portale i magazyny muzyczne jako jeden z najlepszych metalowych krążków wszech czasów. Grupa słynie z charakterystycznego wizerunku i zachowania podczas koncertów, które ma postać performansów, bardzo często manifestujących wrogość do różnych religii, w tym chrześcijaństwa. To właśnie ze względu na to Nergal, już od piętnastu lat, ciągany jest po sądach, gdzie zazwyczaj oskarża się go o obrazę uczuć religijnych. Muzyk ponownie stanie przed obliczem prawa już w maju.

Nergal stanie przed sądem za podeptanie wizerunku Maryi

W 2019 roku muzyk udostępnił w swoich social mediach zdjęcie, na którym trzyma stopę na wizerunku Maryi. Do sądu bardzo szybko wpłynął pozew, oskarżający muzyka o obrażanie uczuć religijnych. W 2021 roku sędzia wydał wyrok, nakazujący Darskiemu zapłatę kary grzywny. Od wyroku zostało złożone odwołanie, a kolejny sąd zdecydował się umorzyć sprawę. Teraz organizacja Ordo Luris postanowiła do niej powrócić. 

Ponownie zostało wszczęte śledztwo w sprawie obrazy uczuć religijnych. Pierwsza rozprawa odbyła się w styczniu, a Sąd złożył wniosek o umorzenie postępowania, powołując się przy tym na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł w sprawie... byłej partnerki muzyka, Dody. Okazuje się jednak, że muzyk będzie musiał stanąć przed obliczem prawa, gdyż w poniedziałek 6 marca sąd zdecydował się nie umarzać postępowania. Rozprawa, na której zostanie przesłuchany Adam "Nergal" Darski odbędzie się 29 maja 2023 roku. Ma ona na celu "dokładne zapoznanie się z kontekstem zasady wolności wypowiedzi".

Najlepsze rockowe i metalowe albumy 2022 roku - Polska