Nazywano ją królową groupies. Historia Sable Starr

i

Autor: Wikipedia

Nazywano ją "królową groupies". Historia Sable Starr

2023-04-21 13:58

Historia tej dziewczyny to przestroga, na wielu poziomach. Choć kochamy muzykę rockową to nie wybielamy jej dziejów, a najlepszym nagraniom i koncertom nierzadko towarzyszą połamane losy oraz traumy. Sable Starr to postać, która w czasach „Lata miłości” 1969 oraz na początku lat siedemdziesiątych skradła wiele rockowych serc. Jest też przykładem tego jak gwiazdorzy często tracą poczucie jakichkolwiek zasad i odpowiedzialności.

Jej prawdziwe nazwisko brzmiało Sabel Hay Shields, a gdy zaczęła w wieku około 11 lat chodzić na koncerty rockowych gwiazd. Chwaliła się, że już w wieku 12 lat straciła dziewictwo z muzykiem grupy Spirit, a potem szybko trafiła do modnych wtedy klubów na Sunset Blvd., między innymi słynnego Whisky A Go Go, gdzie bywała razem z przyjaciółmi. Tam stała się gwiazdką tak zwanych „baby groupies” czyli młodziutkich fanek, które popularni muzycy chętnie zapraszali na backstage. Dla nich była to rozrywka w zasięgu ręki i benefit bycia gwiazdą, dla dziewcząt okazja do wyrobienia sobie pozycji i statusu oraz oczywiście okazja do imprezowania z idolami, którzy nie interesowali się w jakim wieku są, czy rodzice wiedzą z kim i co aktualnie robią.

Delikatna blondynka Starr, znana z wyzywających strojów, romansowała z Davidem Bowie, Iggym Popem, Rodem Stewartem i Alice Cooperem, jeszcze zanim skończyła 14 lat. Starała się nigdy nie opuszczać koncertów i klubowym środowisku była równie znana, co wykonawcy, na których występy chodziła. Wraz z innymi „baby groupies” ścigała się w tym jak wielu idoli jest w stanie mieć dla siebie. Mimo takiej liczby podbojów uważała się za nieatrakcyjną, a po 15. urodzinach sprawiła sobie operację plastyczną nosa. Szczególnie głośno zrobiło się o niej, gdy rywalizowała z Lori Mattix, inną baby groupie, o względy Jimmy’ego Page’a.

Wspomnienia takich relacji można znaleźć choćby w piosence „Sick Again”, gdzie padają słowa „pewnego dnia, niedługo, skończysz 16 lat”.

The Rolling Stones w piosence „Stray Cat Blues” śpiewali o seksie z 15-latkami, których wiek dla prowokacji jeszcze zaniżyli w tekście do 13 lat. Mając w pamięci historię Starr można dojść do wniosku, że wiedzieli, o czym piszą.

Iggy Pop także o niej zaśpiewał w piosence „Look Away” i to bardzo dosłownie. Wspominał, że spał z nią, gdy miała 13 lat, a on 23.

Sable Starr wycofała się ze świata rock’n’rolla pod koniec lat siedemdziesiątych, gdy przeszła wiek około 23 lat. Po drodze zdążyła poznać rodzącą się punkową scenę Nowego Yorku oraz Nancy Sprungen, przyszłą partnerkę Sida Viciousa z The Sex Pistols. Miała za sobą także związek z Johnny’m Thundersem z The New York Dolls, do którego uciekła z domu w wieku 16 lat. Thunders znęcał się nad nią fizycznie i psychicznie. Ostatecznie, jak sama wspominała, „zabił Sable Starr”. Dziewczyna wyjechała do Nevady, znalazła pracę, założyła rodzinę. Zmarła w wieku 51 lat na chorobę nowotworową.

Świat zapamiętał ją jako „królową groupies”, zabawkę w rękach upojonych popularnością mężczyzn, którzy nawet nie zastanawiali się czy zabierana na noc do hotelu, częstowana alkoholem i narkotykami dziewczyna jest pełnoletnia i świadoma tego, co się dzieje wokół niej i z nią. Dziś tę historię warto przywoływać ku przestrodze, bo nic nie usprawiedliwia takiego traktowania kogokolwiek, a szczególnie dzieci.

Opisywane przez biografów i dziennikarzy „rock’n’rollowe” życie gwiazd często miało swoją cenę i często płacili za to nie tylko sami wykonawcy, ale i… trzeba to chyba napisać wprost: ich ofiary. Bo jak inaczej nazwać dziecko, które wprost z widowni w klubie dorosły facet zabiera za kulisy i do łóżka? To niestety mroczny zakątek historii naszej ukochanej muzyki, ale nie można o nim zapominać, bo nikt, niezależnie od talentu, pozycji czy uznania nie może mieć prawa do takich zachowań. Nawet jeśli zafascynowane dzieciaki marzą o kontakcie z idolami, są nawet nimi zauroczone, to właśnie oni pozostają winni jeśli wykorzystają to tak instrumentalnie.

Choć niektórzy mówią, że Sable Starr to symbol wyzwolenia seksualnego i sama przekonywała, że wspominała dobrze czasy bycia groupie, to jednak trudno nie dostrzec tego jak w wyjątkowo wczesnym wieku dostała się w krąg znacznie starszych mężczyzn, którzy korzystając z jej fascynacji po prostu wychowywali ją sobie na zabawkę. 

Foo Fighters - 5 ciekawostek o albumie "The Colour and the Shape" | Jak dziś rockuje?