Muzyka rockowa lat 70-tych w Polsce. Albumy, które zdefiniowały rodzimy rynek

2023-09-05 14:50

W latach 70-tych w Polsce pojawili się artyści grający muzykę, którą określić można jako prawdziwie rockową. Dekada ta to także moment bardzo dużej popularności muzyki pop, którą reprezentowały chociażby Maryla Rodowicz i Anna Jantar. W okresie tym polski rock cieszył się bardzo dużym uznaniem, także poza granicami naszego kraju. Jacy artyści nagrywali w latach 70-tych? Sprawdź płyty, które odcisnęły ogromne piętno na historii rocka w naszym kraju!

Lata 70-te w Polsce to okres coraz większej popularności muzyki, którą dziś określilibyśmy jako pop, nie mniej głośno było o wykonawcach i wykonawczyniach z nurtu piosenki literackiej, jazzu. To właśnie w tej dekadzie ogromnym uznaniem cieszyła się Anna Jantar, której utwory, z Tyle słońca w całym mieście, Radość najpiękniejszych lat i Tylko mnie poproś do tańca na czele śpiewała cała Polska. W latach 70-tych solową karierę rozpoczął Krzysztof Krawczyk, zadebiutowały Hanna Banaszak, Majka Jeżowska i Urszula, swój pierwszy album wydał także Marek Grechuta.

ZOBACZ TAKŻE: Muzyka rockowa lat 60-tych - Polska. Albumy, które zdefiniowały gatunek

KWIAT JABŁONI przed premiera singla "Od nowa" w ESKA ROCK

Początek muzyki “nowej generacji” - historia

Uznaje się, że muzyka rockowa narodziła się w Polsce w 1969 roku, kiedy to odbył się Festiwal Awangardy Beatowej w Kaliszu. Od tamtego momentu gatunek ten, pod różną postacią, zaczął się mocno rozprzestrzeniać na rodzimym rynku. Pojawiły się zespoły, które można określić jako prawdziwie rockowe, artyści nie bali się też eksperymentów, stąd płyty, na których słychać wpływy bluesa, jazzu, a nawet muzyki poważnej. W 1970 roku po raz pierwszy odbył się festiwal pod nazwą “Wielkopolskie Rytmy Młodych”. Na wydarzeniu tym można było usłyszeć nowych, młodych, obiecujących artystów, których brzmienie określano mianem nowej fali, czy też muzyką “nowej generacji”. To właśnie na nim występowały takie grupy jak Stress, Anawa, Kasa Chorych, Tadeusz Nalepa czy Marek Grechuta.

ZOBACZ TAKŻE: Muzyka rockowa lat 80-tych. Albumy, które zmieniły historię polskiej muzyki

Muzyka rockowa lat 70-tych - Polska. Albumy, które zdefiniowały gatunek

To właśnie w tym okresie powstawały płyty, które bardzo dobrze pokazywały różnorodne brzmienie polskiej muzyki rockowej. O jakich albumach z lat 70-tych warto szczególnie pamiętać? Sprawdź naszą galerię!

Jak dobrze znasz polskiego rocka lat 70.? QUIZ dla wybitnych znawców

Pytanie 1 z 10
Ile utworów trafiło na album "Enigmatic" Czesława Niemena?