Lemmy Kilmister miał bardzo określoną wizję tego, jak powinien brzmieć jego własny zespół. Chciał, by Motörhead grał muzykę szybką, hałaśliwą, miejską, bezczelną i nieco złośliwą, agresywną, paranoiczną, głośną. Droga do wydania debiutu nie była łatwa, ten jednak w końcu ukazał się w sierpniu 1977 roku i dotarł do Top 40 na brytyjskiej liście przebojów. Basista nie odczuwał do dawnych kolegów z Hawkwind złych emocji i koncertując u boku dawnej grupy promował twórczość własnego projektu, którego członkami byli także Eddie "Fast" Clarke i Phil "Philthy Animal" Taylor. Panowie już rok po wydaniu debiutu podpisali kontrakt z wytwórnią Bronze Records - stało się jasne, że czas na kolejny album.
"Overkill" - nagranie i wydanie albumu
Label zarezerwował grupie czas na sesje nagraniowe w londyńskim Wessex Studios, gdzie jako pierwsze zarejestrowane zostały dwa utwory: cover Louie Louie Richarda Berry'ego i oryginalny Tear Ya Down. Pierwszy ze wspomnianych został wydany jako singiel i zaczął zyskiwać w lokalnych stacjach radiowych pewną popularność, a zespół zaczął grać go na koncertach, by podbić te zainteresowanie. Okazało się ono na tyle duże, że Motörhead dostał zaproszenie na występ do kultowego programu "Top of the Pops". Po nim formacja wróciła do studia, by w pełni skupić się na pracach nad nowym krążkiem. Pieczę nad całym procesem objął Jimmy Miller. Producent cieszył się już wtedy ogromnym uznaniem w branży - to on stał za albumami Beggars Banquet, Let It Bleed, Sticky Fingers, Exile on Main St. i Goats Head Soup z repertuaru The Rolling Stone.
Jeszcze przed wydaniem albumu, w połowie lutego 1979 roku, światło dzienne ujrzał singiel Overkill, który oficjalnie zapowiedział krążek pod tym samym tytułem, który ukazał się kilka tygodni później.
Ciekawostki o płycie "Overkill"
Album stał się niespodziewanym, zwłaszcza dla samego zespołu, sukcesem, docierając do 24. pozycji na oficjalnej liście w Wielkiej Brytanii. Płyta na dobre przetarła szlaki formacji na szczyt, dla wielu fanów to właśnie ona jest najlepszą w całej dyskografii Motörhead, niekiedy ustępując jedynie Ace of Spade, który ukazał się w październiku następnego roku.
Jakie ciekawostki skrywa Overkill? Sprawdź w galerii na samej górze!