Maciej Maleńczuk w Mellinie Eski ROCK

i

Autor: Materiały prasowe

mellina

Maciej Maleńczuk gościem “Melliny” w Esce ROCK!

2024-05-24 20:52

W tym tygodniu premierę miał kolejny już odcinek talk show “Mellina” Eski ROCK, którego prowadzącym jest Marcin Meller - historyk, dziennikarz i autor książek. Tym razem gościem epizodu była legenda polskiej sceny muzycznej - Maciej Maleńczuk! O czym gość opowiedział w rozmowie z prowadzącym?

Maciej Maleńczuk przygodę z muzyką rozpoczął od grania na ulicy. Za gitarę złapał jednak dopiero po szczególnych życiowych przejściach, a mianowicie po dwuletnim pobycie w zakładach karnych w Gdańsku i Stargardzie - karę więzienia dostał za odmowę odbycia służby wojskowej. W drugiej połowie lat 80. został zauważony przez Andrzeja „Pudla” Bieniasza, który zaprosił go do nowo powstałego zespołu Püdelsi, z którym grał (z przerwami) do 2005 roku i z którym wydał pięć płyt. Już w 1989 roku wydaniem albumu “Historia obyczaju” Maleńczuk rozpoczął karierę jako artysta solowy, a działalność n tym polu kontynuuje do dziś. Najbardziej aktualne solowe wydawnictwo muzyka to “Klauzula sumienia” z października 2020 roku. W 1993 roku Maleńczuk powołał do życia formację Homo Twist, która po dłuższej przerwie wróciła na polskie sceny w ubiegłym roku, a całkiem niedawno wydała nowy album, zatytułowany “Spider”. Maciej Maleńczuk uznawany jest za jednego z najbardziej charyzmatycznych, a przy tym budzących duże kontrowersje, polskich artystów. Wskazywany jest jako mistrz słowa, poeta, nazywany niekiedy “bardem Krakowa”.

Mellina - Maciej Maleńczuk o sanah i Podsiadło. Kogo nie jest w stanie słuchać?

Maciej Maleńczuk w “Mellinie” Eski ROCK!

Maleńczuk w Mellinie wspomina m.in. bolesne dla niego Fryderyki, kiedy to dostał pięć nominacji i ani jeden nagrody. Muzyk wytłumaczył także, co oznacza ostatnia "zakazana" zwrotka hymnu Cracovii i dlaczego ma słabość do Pawła Kukiza. Gość odniósł się też do kariery Sanah i Dawida Podsiadło. Przyznał, że ma szczególny problemy ze słuchaniem tego drugiego - z “Melliny” dowiecie się dlaczego! Maciej Maleńczuk zdradził też, co mają wspólnego miłość i... więzienie!

Jak byłem w silnym, uczuciowym związku to dość łatwo pisało mi się piosenki. Ale później sobie przypomniałem, że jak siedziałem w więzieniu to też mi się łatwo pisało - mówi gość “Melliny”.

“Mellina” - wyjątkowy talk show w Esce Rock!

Na początku stycznia 2023 roku swoją premierę miał najnowszy projekt Eski Rock. Mowa o wyjątkowym talk show “Mellina”, którego prowadzącym został historyk, dziennikarz radiowy i telewizyjny, pisarz, autor przebojowej powieści sensacyjnej „Czerwona Ziemia” – Marcin Meller. “Mellina” ma postać projektu multimedialnego, który można oglądać w serwisie YouTube na kanale Eski Rock oraz na stronie internetowej eskarock.pl, jak i słuchać jako podcastu w serwisach streamingowych. Nowy program to talk show, jakiego jeszcze nie było! Wyjątkowe studio, wspaniali goście, bezkompromisowe pytania i rozmowy, o których wiadomo jedno - zabraknie w nich polityki! Premiera nowego odcinka ma miejsce w każdy czwartek o godzinie 18:00 na kanale Youtube Eski Rock. Podcast dostępny jest także na Spotify i w środę na antenie Eski Rock o 23:00.

Jak dobrze znasz teksty, autorstwa Macieja Maleńczuka? Rozwiąż quiz:

Quiz: Jak dobrze znasz teksty Maćka Maleńczuka?

Pytanie 1 z 10
1. W piosence "Twist again" Maleńczuk mówi wiele o sobie. Co wywołało największe kontrowersje?
Listen to "MELLINA" on Spreaker.