Wayne Kramer, Slash

i

Autor: Facebook/Wayne Kramer, PATRICK T. FALLON/AFP/East News

Nowości muzyczne

Legendarna formacja MC5 powraca z pierwszym albumem od... 53 lat. Zagra na nim gościnnie m.in. Slash

Formacja MC5 wyda w tym roku nowy album. Będzie to pierwszy studyjny krążek tego zespołu od... 1971 roku. Na "Heavy Lifting" nie zabraknie gości. Wśród nich będzie m.in. sam Slash.

MC5 wraca z nowym albumem. Pierwszym od... 1971 roku!

W tym roku ukaże się w końcu pierwszy od ponad pół wieku studyjny album kultowej amerykańskiej formacji MC5. Krążek zatytułowany "Heavy Lifting" swoją premierę będzie miał 18 października, czyli dzień przed wprowadzeniem zespołu do Rock and Roll Hall of Fame.

Niestety, premiery całości nie doczekał Wayne Kramer, gitarzysta i wokalista MC5, który zmarł w lutym tego roku w wieku 75 lat. Muzyk jednak brał udział w nagrywaniu "Heavy Lifting" i jego ścieżki znajdą się na nadchodzącym albumie. 

Oto ranking 10 najlepszych zespołów rockowych. Czołówka może zaskoczyć!

Na płycie zagrał także perkusista Dennis Thompson, który zmarł w maju tego roku. Był ostatnim żyjącym muzykiem oryginalnego składu MC5. Co ciekawe, na "Heavy Lifting" usłyszmy także gości specjalnych. I to nie byle jakich, a mianowicie: Toma Morello, Slasha czy Williama Duvalla z Alice in Chains. 

Tak prezentuje się szczegółowa tracklista krążka "Heavy Lifting":

 1. Heavy Lifting (feat. Tom Morello)
 2. Barbarians At The Gate
 3. Change, No Change
 4. The Edge Of The Switchblade (feat. William Duvall and Slash)
 5. Black Boots (feat. Tim McIIrath)
 6. I Am The Fun (The Phoney)
 7. Twenty-Five Miles
 8. Because Of Your Car
 9. Boys Who Play With Matches
 10. Blind Eye (feat. Dennis Thompson)
 11. Can’t Be Found (feat. Vernon Reid and Dennis Thompson)
 12. Blessed Release
 13. Hit It Hard (feat. Joe Perry)

W sieci jest już dostępny pierwszy singiel, który zapowiada całość. Poniżej możecie zapoznać się z "Boys Who Play with Matches":

Przypomnijmy, że o wydaniu albumu "Heavy Lifting" Kramer mówił już w 2022 roku. Całość miała się ukazać w październiku tamtego roku. Tak się jednak nie stało. Później premiera miała nastąpić wiosną 2024 (ten termin również nie został dotrzymany). W końcu jednak całość się ukaże. 

Czuje się odpowiedzialny za to, aby jego praca została usłyszana i doceniona – powiedział, w rozmowie dla magazynu "Classic Rock", producent Bob Ezrin. – Jest to bardzo ciężki album. Ma w sobie coś w rodzaju rewolucyjnego przesłania, ale także dobrego poczucia humoru. Jest tu trochę heavy metalu. Jest też sporo funku. Ale to ciężka płyta i mocno gitarowa. Przez większość czasu trwania nie brakuje ściany gitar, która jest napędzana głównie przez Wayne'a

Formacja MC5 zadebiutowała w 1969 roku albumem live "Kick Out The Jams". Jest on powszechnie uznawany za jeden z najlepszych koncertowych krążków wszech czasów. Później grupa wydała jeszcze dwie studyjne płyty: "Back In The USA" (1970) oraz "High Time" (1971). Później MC5 niczego już więcej premierowego nie wydał. Zespół tylko okazjonalnie się reaktywował na koncerty.  

Rockowe utwory, które przebiły magiczną barierę na Spotify: