Led Zeppelin - 5 ciekawostek o debiutanckim albumie zespołu na 55-lecie | Jak dziś rockuje?

2024-01-12 8:57

Led Zeppelin po dziś dzień cieszy się statusem jednego z najważniejszych zespołów w historii muzyki rockowej. Formacja mocno namieszała na rynku już za sprawą swojego debiutanckiego albumu, który ukazał się w USA dokładnie 12 stycznia 1969 roku. Wydawnictwo to, choć dziś już legendarne, okazało się być jedynie preludium do geniuszu.

Po rozpadzie zespołu The Yardbirds to gitarzyście Jimmy'emu Page'owi przypadło prawo do korzystania z nazwy - a muzyk postanowił z tego przywileju skorzystać. Grupa cieszyła się w 1968 roku już naprawdę sporym uznaniem, Page postanowił więc niejako na jej podwalinach stworzyć coś nowego i powołał do życia formację, która swój pierwszy koncert - 7 września 1968 roku - dała jako The New Yardbirds. Jej skład utworzyli, poza gitarzystą, wokalista Robert Plant, basista John Paul Jones i perkusista John Bonham, Panowie szybko przystąpili do prac nad debiutanckim albumem, zdążyli jeszcze zagrać słynną "trasę skandynawską", wszystko jednak skomplikowały roszczenia dawnego basisty The Yardbirds. Chris Dreja wystosował do Page'a list, w którym domagał się, by ten zaprzestał wykorzystywania nazwy grupy, twierdząc, że mógł on korzystać z szyldu "Yardbirds" jedynie podczas dat skandynawskich.

Led Zeppelin - 5 ciekawostek o albumie "Led Zeppelin IV" | Jak dziś rockuje?

Niesprzyjające początki

Zespół został postawiony w bardzo trudnej sytuacji, gdyż... miał już nagrany wydawniczy debiut i to jako The New Yradbirds. Co ciekawe, całe wydawnictwo powstało w ciągu zaledwie 36 godzin (rozłożone na kilka tygodni na przełomie września i października 1968 roku), a za całość sesji zapłacił osobiście Page. By jednak uniknąć sporów prawnych, muzycy zdecydowali się zmienić nazwę, a w wyniku "burzy mózgów" postawili na Led Zeppelin.

Mając już gotowy album, grupie udało się podpisać niezwykle lukratywny kontrakt z wytwórnią Atlantic Records, wysokość którego menedżer Peter Grant wynegocjował na 13 tysięcy dawnych dolarów amerykańskich (dziś nieco ponad milion dolarów). Spory udział w tym wszystkim miała bliska przyjaciółka basisty Led Zeppelin, Dusty Springfield, za sprawą wstawiennictwa której wytwórnia zdecydowała się podpisać umowę bez wcześniejszego spotkania z zespołem, a do tego dając mu w jej ramach ogromną swobodę decyzyjności na wielu płaszczyznach.

Przyjęcie debiutu Led Zeppelin

Ostatecznie debiutancki album Led Zeppelin, zatytułowany po prostu eponimem, ujrzał światło dzienne 12 stycznia 1969 roku (na terenie USA) i 31 marca 1969 w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, początkowe recenzje w Stanach Zjednoczonych były dość mało entuzjastyczne, a grupa została nazwana "gorszym bliźniakiem Jeff Beck Group" - odbiór ten oczywiście uległ znacznej zmienia po latach. Od samego początku dużo pozytywnych głosów płynęło z Wysp, a tamtejsi krytycy słusznie zwrócili uwagę na wyjątkową fuzję bluesa i rocka - pojawiały się  nawet głosy, które z czasem okazały się być słuszne, o punkcie zwrotnym w muzyce rockowej.

Ciekawostki o debiutanckim albumie Led Zeppelin

Płyta okazała się być komercyjnym sukcesem, dotarła nawet do dziesiątego miejsca na amerykańskim Billboard 200. Dziś wskazywana jest jako jedna z najbardziej kluczowych, jeśli chodzi o narodziny brzmienia hard rockowego i najlepsza z możliwych zapowiedź tego, co Led Zeppelin zaprezentowali w przyszłości.

Jakie ciekawostki kryją się na tym słynnym projektem? Sprawdź w galerii na samej górze!

Co wiesz o Led Zeppelin? Sprawdź się w quizie dla fanów legendarnego zespołu

Pytanie 1 z 10
W którym miesiącu grupa zagrała swój pierwszy koncert pod słynną nazwą?
Listen on Spreaker.