To Bon Scott napisał Back in Black? Brian Johnson rozwiewa wątpliwości

i

Autor: Materiały prasowe Kto napisał "Back in Black"?

Kto właściwie napisał "Back in Black"? Brian Johnson otwarcie skomentował plotki

2024-02-27 9:36

Choć album "Back in Black" zaczął być na dobre nagrywany już po śmierci Bona Scotta, to od lat żywa jest legenda, jakoby tekst do tytułowego numeru powstał jeszcze przed nagłym odejściem artysty i to on był w całości jego autorem. Z plotką tą postanowił raz na zawsze zmierzyć się Brian Johnson - jak jest naprawdę?

19 lutego 1980 roku tragiczną śmiercią zginął Bon Scott, wokalista cieszącego się wtedy coraz większą popularnością zespołu AC/DC. W noc poprzedzającą muzyk rzucił się w wir imprez i oficjalnie uznaje się, że zmarł w wyniku zatrucia alkoholem. Dzień wcześniej muzyk wziął udział w pierwszych sesjach nagraniowych do następcy przełomowego Highway to Hell, podczas których grał na perkusji, co dało początek utworom Have a Drink On Me i Let Me Put My Love Into You. Muzycy grupy byli zaszokowani i przybici śmiercią wokalisty, zdecydowali się jednak kontynuować działalność w nowym składzie - do AC/DC dołączył Brian Johnson. Formacja na dobre rozpoczęła prace nad albumem w kwietniu 1980 roku i zakończyła je już miesiąc później. W lipcu 1980 roku ukazał się kultowy dziś album Back in Black, pierwszy z Brianem Johnsonem, będący muzycznym hołdem dla zmarłego Scotta. Wydawnictwo to dziś uznaje się za jedno z najbardziej wpływowych w historii muzyki rockowej. 

Artyści, którzy powinni wydać nowy album w 2023 roku - zagranica

Kto napisał tekst do "Back in Black"?

Choć nie jest żadną tajemnicą, że właściwe prace nad albumem rozpoczęły się dwa miesiące po śmierci Bona, to od lat żywa jest legenda, jakoby to on był prawdziwym autorem tekstu do numeru Back in Black. Wątpliwości te postanowił rozwiać Brian Johnson - to właśnie on jest właściwym autorem słów, które napisał na wyraźne życzenie pogrążanych w żałobie kolegów Scotta. 

To ja byłem na końcu pióra, pisząc każdego wieczoru i każdego ranka, mając podany tylko tytuł. Tak właśnie się stało. Taka jest prawda i naprawdę mam nadzieję, że to przesądzi wszystkie teorie - pisze w swojej książce Brian.

Sprawdź poniżej zestawienie najważniejszych rockowych krążków lat 80.