Krzysztof Cugowski komentuje powrót Budki Suflera. Wymowne słowa muzyka

i

Autor: AKPA Co Krzysztof Cugowski sądzi i powrocie Budki Suflera?

Krzysztof Cugowski komentuje powrót Budki Suflera i komentarze kolegów. Wymowne słowa muzyka

2022-10-18 12:38

We wrześniu zespół Budka Suflera wydał drugi już w tym roku utwór, zatytułowany "Wontpliwość". Jest to kolejny etap w dyskografii grupy, po ogłoszonym w 2019 roku wznowieniu działalności. O temat powrotu grupy został zapytany jej były wokalista, Krzysztof Cugowski. Co artysta sądzi na ten temat? Jego słowa są bardzo wymowne.

Zespół Budka Suflera został założony w Lublinie w 1974 roku, jednak jego historia sięga początku lat 70. Pod koniec 1970 roku Krzysztof Cugowski dołączył do zespołu Romualda LipkiStowarzyszenie Cnót Wszelakich. Grupa zaczęła występować pod nazwą Budka Suflera, choć Cugowski na jakiś czas opuścił skład, by podjąć studia, to powrócił w 1972 roku. Przełom w karierze formacji nadszedł w 1974 roku, kiedy to wydana została polska wersja utworu Ain’t No Sunshine z repertuaru Billa Withersa. Jesienią tego samego roku premierę miał utwór Cień wielkiej góry, który trafił na wydany rok później debiutancki album zespołu. Płyta została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków, a zespół zaczął być postrzegany jako nadzieja polskiego rocka. Przez lata wielokrotnie zmieniał się skład Budki Suflera, miała ona chociażby kilku wokalistów. W 1976 roku Krzysztof Cugowski po raz pierwszy odszedł ze składu, wtedy funkcje wokalistów pełnili Romuald Czystaw i Felicjan Andrzejczak. Muzyk powrócił do zespołu dopiero siedem lat później i pozostał w nim aż do 2014 roku. To właśnie w tym roku grupa poinformowała za pośrednictwem swoich social mediów, że wraz z końcem roku zakończy swoją działalność. 

Budka Suflera wznowiła działalność

Zespół postanowił wznowić działalność w 2019 roku, w składzie: Romuald Lipko, Tomasz Zeliszewski, Mieczysław Jurecki, Dariusz Bafeltowski i Piotr Bogutyn, a nowym wokalistą został Robert Żarczyński, który wcześniej występował w cover bandzie Budka Band. Grupa wyruszyła w trasę koncertową, wydała także pierwszy utwór w nowym składzie. 6 lutego 2020 roku zmarł Romuald Lipko, a grupa postanowiła kontynuować działalność - dwa miesiące później wydała kolejny singiel, w maju ukazał się pierwszy od 38 lat utwór, w którym zaśpiewał Felicjan Andrzejczak. W listopadzie 2020 roku ukazał się album 10 lat samotności, pierwszy z udziałem Andrzejczaka. W 2021 roku po raz pierwszy z zespołem wystąpiła Irena Michalska, a w styczniu 2022 roku aktor i wokalista Jacek Kawalec. Grupa, wraz z Kawalcem rozpoczęła nagrania nowej płyty, która ukazać się ma jeszcze w tym roku, wydawnictwo promuje singiel Wontpliwość. 

Depeche Mode na dwóch koncertach w Polsce w 2023 roku! Koncerty rockowe

Krzysztof Cugowski komentuje powrót Budki Suflera

Były wokalista zespołu od samego początku nie ukrywał, że jest przeciwny reaktywacji i nie chce mieć z tą kwestią nic wspólnego. Temat ten na nowo powrócił, a to ze względu na zbliżającą się premierę nowego materiału Budki Suflera. Muzyk nie ma najlepszych relacji nie tylko z członkami grupy, ale także z wdową po Romualdzie Lipko. W rozmowie z portalem Plejada.pl Dorota Lipko powiedziała, że wokalista początkowo zainteresował się stanem zdrowia jej męża, gdy ten leżał w szpitalu, jednak niedługo później przysłał mu pismo z sądu, zgodnie z którym chciał jak najszybciej rozwiązać Budkę Suflera. Według tego samego portalu, Krzysztof Cugowski miał się także zachować nie fair wobec kolegów, Tomasza Zeliszewskiego Mieczysława Jureckiego.

Na słowa te postanowił zareagować sam Krzysztof Cugowski. Muzyk został zapytany o sprawę przez magazyn "Życie na gorąco". Jego wypowiedź, choć krótka, jest bardzo wymowna. 

Nie mam z tymi ludźmi nic wspólnego w żadnej sprawie, ani pieniężnej, ani innej - odpowiedział na pytania "Życia na Gorąco" Krzysztof Cugowski.