Kolejna pełnia z Peterem Gabrielem! Artysta prezentuje utwór Olive Tree

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Nadav Kander Peter Gabriel prezentuje nowy utwór „Olive Tree”

Kolejna pełnia z Peterem Gabrielem! Artysta prezentuje utwór "Olive Tree"

2023-08-02 10:52

Wtorkowa pełnia Księżyca jak zwykle upłynie nam w towarzystwie Petera Gabriela. Ósma zapowiedź albumu „i/o” to utwor „Olive Tree”.

Napisany i wyprodukowany przez Petera Gabriela „Olive Tree” opowiada o więzi z naturą, jak wchodzimy w interakcję z otaczającymi nas gatunkami, a także o potencjale poszerzania ludzkiego doświadczenia. Podobnie jak wydana w czerwcu piosenka „Road to Joy”, „Olive Tree” jest częścią oddzielnego projektu związanego z mózgiem, nad którym obecnie pracuje Peter.

Artysta zaczerpnął nieco inspiracji z badań Jacka Gallanta i Mary Lou Jepsen: – Projekt opiera się na tym, że nie jesteśmy już tymi wyspami, które zawierają nasze prywatne myśli, zostaną one otwarte na świat zewnętrzny. To, co pozwala społeczeństwu funkcjonować, częściowo opiera się na niemożności odczytania, co dzieje się w umysłach innych ludzi. Dopóki nie nauczymy się żyć w zgodzie z tym, jacy naprawdę jesteśmy, prawdopodobnie wolelibyśmy pozostać częściowo schowani w naszych prywatnych światach.

Pod względem brzmienia, „Olive Tree” to kolejna już piosenka w szybszym tempie. – Chciałem, żeby miała trochę szybkości, ale chciałem zachować w niej coś tajemniczego. Myślę, że w pewnym sensie jest celebracją świadomości, że żyjemy.

W utworze możemy usłyszeć aranżację smyczkową Johna Metcalfe’a oraz członków zespołu, który koncertował z Peterem po Europie – w jego skład wchodzą długoletni współpracownicy Tony Levin (bas), David Rhodes (gitara) i Manu Katché (perkusja), a także nowy członek Josh Shpak (trąbka). Dodatkową perkusję zapewnił Jed Lynch. Utwór powstał w Real World Studios w Bath oraz The Beehive i British Grove w Londynie.

Podobnie jak poprzednie wydawnictwa, piosenka będzie dostępna w kilku wersjach: miksowali ją Mark „Spike” Stent (wydany we wtorek „Bright-Side Mix”), a także Tchad Blake („Dark-Side Mix”) i Hans-Martin Buff („Atmos In-Side Mix”).

Ikoniczne rockowe teledyski. Te klipy przeszły do historii

Myślę, że w pewien sposób jesteśmy częścią wszystkiego i prawdopodobnie mamy środki do połączenia się i komunikowania z rzeczami, od których się odcinamy. Chcemy widzieć i słyszeć tylko zjawiska, które wydają się ważne dla nas, a ignorować to, co wydaje się nam nieistotne. Tymczasem to właśnie w tych z pozoru nieważnych sprawach znajdują się takie, które mogą pomóc w uświadomieniu naszego miejsca w przyszłości - opowiada Peter Gabriel.

Okładka singla

Artystą sierpnia jest Barthélémy Togou. Tytuł grafiki zdobiącej okładkę singla to „Chroniques avec la Nature”. – Zdawałem sobie sprawę z twórczości Barthélémy’ego Toguo, która wydała mi się bardzo poruszająca, ale po raz pierwszy spotkałem go na targach WOMAD w 2015 roku, kiedy przyjechał jako artysta-rezydent. Wtedy nie rozmawialiśmy jeszcze o tym projekcie, jednak kiedy myślałem o ponownym połączeniu z naturą, jego praca wydała mi się idealna. Myślę, że jest naprawdę mocna, niesamowicie wygląda na scenie.

Ich współpraca wyglądała inaczej, niż poprzednie. – Barthélémy wysłuchał tej piosenki, a jego dzieło powstało jako bezpośrednia odpowiedź na muzykę. Nie zawsze miało to miejsce w przypadku innych artystów, ale był zdeterminowany, aby stworzyć coś nowego. Bardzo się cieszę, że to zrobił.

Peter Gabriel na trasie

Niedawno Peter Gabriel wyruszył w europejską trasę „i/o The Tour”, którą rozpoczął koncertem w Krakowie. Jego niesamowite show zebrało szereg entuzjastycznych recenzji. Jesienią będzie kontynuował trasę w Ameryce Północnej.