Kim są Jimmy Page i Led Zeppelin?. Znany muzyk tłumaczy się ze słów sprzed lat

i

Autor: John Willams/REPORTER Muzyk przeprosił za dawne słowa o Led Zeppelin

wypowiedzi muzyków

"Kim są Jimmy Page i Led Zeppelin?". Znany muzyk tłumaczy się ze słów sprzed lat

2024-03-06 10:35

Mimo zakończenia działalności ponad czterdzieści lat temu, legenda Led Zeppelin zdaje się zupełnie nie mijać i nie maleć. Dziś już mało kto nie kojarzy nazwy grupy czy nazwisk jej członków. Jednak w latach 80., krótko po rozpadzie Led Zeppelin, pewien zespół wzbudził spore kontrowersje stwierdzeniem, że nie wie, co to za grupa. Teraz po latach jeden z jego członków powrócił do sprawy.

Zespół Led Zeppelin zaistniał na światowym rynku w 1968 roku i nie każdy o tym wie, ale powstał on na gruzach słynnej formacji The Yardbirds. Grupa zadebiutowała rok później albumem, zatytułowanym po prostu eponimem, a ten szybko został zauważony, ze względu na stosunkowo nowe, innowacyjne brzmienie. Z biegiem lat formacja zapracowała sobie na miano jednej z największych i najważniejszych na całym świecie, wydając kolejne przełomowe wydawnictwa, legendarne dziś kompozycje i grając imponujące koncerty.

Niestety, we wrześniu 1980 roku w wieku zaledwie 32 lat zmarł perkusista Led Zeppelin, John Bonham. W następstwie tego tragicznego zdarzenia pozostali członkowie zespołu: Robert Plant, Jimmy Page i John Paul Jones podjęli decyzję o zakończeniu działalności, pisząc w wydanym w grudniu 1980 roku oświadczeniu, że nie wyobrażają sobie dalszego tworzenia bez Bonhama.

ZOBACZ TAKŻE: Dzień, w którym Led Zeppelin zakończył działalność

Led Zeppelin - 5 ciekawostek o albumie "Led Zeppelin IV" | Jak dziś rockuje?

Muzycy, którzy nie znali Led Zeppelin?

Tym bardziej wydawało się, że w latach 80. naprawdę mało to nie miał nigdy okazji słyszeć o Led Zeppelin, tym bardziej, że muzycy grupy z powodzeniem prowadzili już wtedy kariery solowe. Jednak to właśnie wtedy członkowie zespołu Kingdom Come, który zresztą często porównywano do Led Zeppelin, a nawet oskarżano o kopiowanie brzmienia brytyjskiej grupy, w jednym z wywiadów rzucili stwierdzeniem, że nie wiedzą, kim są Led Zeppelin i Jimmy Page. Na grupę natychmiastowo posypały się gromy i została ona odsunięta na boczny tor rynku, przez co rozpadła się w 1989 roku. Co prawda powróciła do grania już rok później, nigdy jednak nie odrobiła sukcesu, który zdobyła po wydaniu płyty Kingdom Come 1988 roku.

Teraz w rozmowie z magazynem "Classic Rock" były wokalista zespołu, Lenny Wolf postanowił odnieść się do skandalu sprzed lat. Muzyk mówi, że uwagi zostały wygłoszone z ironią, jednak media wzięły je wtedy na poważnie i uznały za zniewagę dla Led Zeppelin. Wolf jest zdania, że wszystkie te reakcje były przesadzone i bardzo krzywdzące dla jego formacji.

Te uwagi zostały źle zrozumiane. Danny był tak zmęczony słuchaniem o problemie Zeppelinów, że po prostu wypalił: "Kim jest Jimmy Page? Nigdy o nim nie słyszałem". Co oczywiście miało być ironiczne, to takie oczywiste. Ale jakiś dziennikarz podchwycił to, a potem inni idioci wskoczyli na tę modę, pisząc te same bzdury. I wtedy zaczęło się to gów*o. [...] Nie pamiętam, żebym ja sam kiedykolwiek to mówił. Ale jeśli tak, to było to zamierzone, ale w najbardziej ironiczny i zabawny sposób. Twierdzenie, że nigdy nie słyszałeś Led Zeppelin, jest czymś więcej niż głupotą! - mówi Wolf w wywiadzie.

Sprawdź 5 najsłynniejszych solówek Jimmy'ego Page'a!